Народното събрание отхвърли на първо четене предложен от ДПС законопроект за изменение на Закона за обществени поръчки (ЗОП), с който да се премахнат инхаус поръчките и рамковите споразумения от закона като начини на вътрешно възлагане от държавни институции на различни дейности без обществени поръчки. Решението беше взето с 27 гласа "за", 62 "против" и 54 "въздържал се".
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Впечатление направи, че депутатите от "Има такъв народ", гласуваха "против" и "въздържал се", в синхрон с народните представители от управляващата коалиция, от която вече не са част след вчерашното изявление на Слави Трифонов.
С промените, внесени от ДПС, се предлага да отпадне възможността за пряко възлагане на фирми, свързани с възложителя. Тази възможност, допускана от европейското законодателство по изключение за малки поръчки, беше използвана широко от третия кабинет на ГЕРБ при възлагане на строителство на магистрала "Хемус" , замаскирано като договори за наем на техника и персонал. Скоро Министерството на финансите показа, че само за три години от 2018 г. до 2021 г. без обществени поръчки държавата и общините са възложили на частни изпълнители дейности на стойност 5.6 млрд. лв. В същото време възлагането на близо една трета от обществените поръчки в България е станало по процедури, в които е участвал само по един кандидат.
Отблокиране на обществените поръчки
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
На днешното заседание депутатите разгледаха предложения за промени в ЗОП, внесени от председателя на регионалната комисия Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната". С тях се цели разблокиране на поръчките, които в последните месеци спряха да се изпълняват заради поскъпналите строителни материали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Предвижда се, "когато договорът за обществена поръчка съдържа клауза за индексация или след сключване на договора е настъпило съществено увеличение на цените на основни стоки и материали, формиращи стойността на договора, се извършва индексация съгласно методика, която се определя с правилника за прилагане на закона".
Друга предложена промяна предвижда, "когато договорът за обществена поръчка е сключен по определяеми цени, за базова стойност се приема актуалната стойност към момента на изменението". В преходните и заключителните разпоредби на проектозакона, се посочва, че "Параграф 2 се прилага и за договори за обществени поръчки или рамкови споразумения, сключени до влизането в сила на този закон".
Изненадващо предложението за промени на ПП не беше прието с 96 гласа "за", 69 "против" и 32 "въздържал се". 14 депутати от ИТН гласуваха в подкрепа на законорпоекта на Ананиев, а 1 гласува "против".
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
"Експерт по злоупотреби"
По време на обсъжданията на двата законопроекта отново се стигна до размяна на остри реплики в зала. Този път основни действащи лица бяха Настимир Ананиев (ПП) и Дани Каназирева (ГЕРБ).
Всичко започна при изказване на Каназирева, която посочи, че с предлагания от управляващите законопроект се отварят широко вратите за злоупотреби с обществените поръчки. Тя настоя, че методиката, която се предлага, за индексация на обществените поръчки за коректните фирми според инфлационния индекс на цените на материалите, е в противоречие на самия Закон за обществените поръчки, както и на директивата за обществени поръчки.
Настимир Ананиев отговори, че се прави опит за внушение за възможни злоупотреби и се обърна към нея с думите "експерт по злоупотреби".
"След като някой казва, че има много злоупотреби, той трябва да има експертиза, ако не - това е популизъм", добави той. "Или си експерт по злоупотреби и казваш - създават се предпоставки за много злоупотреби, или не", коментира той.
"Вие сте изключително неподготвен, за да внасяте каквото и да е предложение и да решавате, каквато и да е криза", отговори депутатът от ГЕРБ. Последва лично обяснение, в което Ананиев каза, че "всеки трябва да си пие хапчетата". "Защо г-жа Каназирева се обиди в термина „експерт по злоупотреби“- не знам, във всяко разследващо звено има експерти по злоупотреби", добави депутатът.
"Нека да държим добър тон на разговора и това го казвам, не само защото ние сме отражение на това, което се случва в обществото, а защото ние задаваме пример", апелира председателят на парламента Никола Минчев в хода на дебата. "Ако ние тук се обиждаме постоянно, опонент с опонент, даваме пример и на хората да го правят, а това не е правилно. Повечето от вас имат деца и могат да помислят дали учат на същото и децата си", добави той.