Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентарната комисия за ЧЕЗ ще търси кой стои зад "Инерком"

21 март 2018, 17:30 часа • 2431 прочитания

Кой стои зад сделката с купуването на активите на ЧЕЗ в България? На този въпрос ще трябва да отговори временната парламентарна комисия, създадена в Народното събрание. Това стана ясно по време на първото заседание на комисията, на което бяха приети правилата за работата ѝ.

На следващото заседание депутатите ще изслушат представители на ДАНС и Държавна агенция "Разузнаване”, както и на КЕВР и НАП. В по-късен етап вероятно ще бъде изслушан и премиерът, обясни председателят на комисията Жельо Бойчев.

"Със сигурност след днешното заседание на комисията се уточнихме за няколко неща. Едното е да бъде направено искане към министър-председателя да даде отговор на въпросите как и по какъв начин се е взело решението българската държава да участва в тази сделка", каза той.

"За да не изпада Комисията в състояние, в което може да вреди на страната, предлагам да отправим покана към финансовото министерство", предложи още Бойчев. Той подчерта също, че заради изискването на такава информация следващото заседание на Комисията ще бъде закрито.

Валентин Николов от ГЕРБ също постави задача пред комисията да разнищи кой реално стои зад "Инерком". "Ако въобще стои някой друг, освен Гинка Върбакова", добави той. Според него трябва да се изясни и произходът на средствата, с които компанията се готви да купи ЧЕЗ.

Първото заседание на комисията стартира със спор между депутатите, като причината беше правилникът. В самото начало народният представител от ГЕРБ Димитър Лазаров поиска членовете на комисията да могат да делегират правото да гласуват на свои колеги.

"Някои от нас са председатели и на други комисии, което налага да присъстваме. Не виждам какъв е проблемът", аргументира се той.

Рамадан Аталай от ДПС обаче не се съгласи, като видя в това опит депутатите "да се измъкнат от работа". "Защо не ви се работи, колеги", попита той на няколко пъти. "Дайте да закриваме комисията, ако няма да се събираме", предложи той.

Председателят Бойчев обаче взе нещата в свои ръце и предложи решение - депутатите, които са се записали в присъствената книга, но им се налага да напуснат, ще го информират как искат да гласуват.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес