Макар че в Министерството на икономиката, водено от Корнелия Нинова, са премахнати малко над 200 щатни бройки на служители, предвидените пари за заплати остават на почти същото ниво като през 2021 година.
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
226 щатни служители са си тръгнали, защото беше сформирано ново министерство - на иновациите и растежа, водено от Даниел Лорер. Така това министерство е с 4 служители повече от това на Нинова, само че бюджетът за заплати е по-висок при Нинова - или поне според предложените проектобюджети на двете министерства и публикуваните за обществено обсъждане устройствени правилници с новата им структура.
През 2021 година за заплати в Министерството на икономиката бяха предвидени 47,5 млн. лева при 625 щатни бройки. Сега остават 399 служители, но бюджетът за заплати не е далеч от миналогодишния - 46,5 млн. лева. За сравнение, при Лорер има 403 служители и бюджет за заплати от само 5,8 млн. лева за цялата година.
В тази разлика няма никаква логика и вероятно става дума за грешка, коментираха пред в. "Сега" експерти. Според тях бюджетът на министерството на иновациите трябва да е около 3 пъти по-висок от настоящото ниво, а този при Нинова е нелогично голям. Потвърждават го и грубите сметки за средномесечен разход за щатна бройка – при Нинова, за 399 служители, сметката показва 9711 лв. разход на месец на щат, при Лорер – 1199 лв.
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА ОБАЧЕ ОТГОВОРИХА НА В. "СЕГА", ЧЕ РЕАЛНО ПРОИЗВЕЖДА ФАЛШИВИ НОВИНИ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
На този фон новото министерство на електронното управление ще разполага през 2022 г. за персонал с 18,2 млн. лв., показва още проектобюджетът. Министър Божидар Божанов е предложил структурата да работи с 66 щатни служители.
Изготвянето на новите устройствени правилници и структурните размествания в изпълнителната власт бяха една от причините за забавяне на проектобюджет 2022, защото няма как да се приема бюджет без ясна структура на министерствата. Правителството даде краен срок от 28 януари за изготвяне на съответните промени в правилниците и съответните закони, свързани със структурните промени. Вицепремиерът Асен Василев обясни, че по линия на разходите за заплати бюджети няма да се увеличават, а възнагражденията могат да растат само в рамките на икономии.
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)