Довършването на магистрала "Струма" се оказва една от най-трудните задачи в инфраструктурното строителство у нас. Проблемите с преминаването на аутобана през Кресненското дефиле са далеч от решаване, а прословутият тунел "Железница", който е най-дългият в България, е готов, но не може да влезе в експлоатация, защото край двете му тръби все се активират свлачища и се налага укрепване.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Пускането на "Железница" се отлага вече няколко пъти при различни правителства, а сега новият министър на регионалното развитие Андрей Цеков попари надеждите, че тунелът ще заработи през август, както се заричаше предшественикът му Иван Шишков, пише в. "Сега".
Лошото е, че заради неволите със свлачищата и отлагането на пуска на тунела не може да се ползва и готовата отсечка от магистралата между Благоевград и Симитли.
"Тунелът ще заработи през декември", даде нов срок министър Цеков пред БНТ. Той обясни, че предпочита свлачищните процеси да бъдат напълно блокирани, вместо да се бърза с пускане на едната тръба за пиарски ефект.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Частичното отваряне бе идея на служебния министър Иван Шишков. През пролетта той няколко пъти обеща, че през август ще заработи тунелното трасе в посока София, защото е по-далеч от свлачището, а докато приключи укрепването, в посока Гърция автомобилите ще се движат по стария път.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Но ето че новият ресорен министър смята, че този вариант не е добра идея. "Теоретично е възможно. Но това означава, че трафикът ще се осъществява паралелно с работата по свлачищата и че ще има ограничения. И тук възниква въпросът нужно ли е чисто ПР-ски да се отваря един магистрален участък, който да не се е оползотворява пълноценно. Моето решение е да приключи работата по свлачищата до декември и тогава да се отвори напълно изграденият магистрален участък“, заяви Андрей Цеков.
Бившият и настоящият министър се оказаха с различни визии и за дострояването на магистралите в България. Арх. Шишков често повтаряше, че трябва да се използват и концесии, така че доизграждането на магистралите да приключи по-бързо. Но арх. Цеков е убеден, че държавата има всички ресурси и не се налага да предоставя някои от ключовите скоростни пътища за строителство и експлотация на частни компании.
"През годините държавата не е направила достатъчен опит да си подреди собствената къща. Ако държавата не е в състояние да ги изгражда, то това би било най-тъжната констатация. Убеден съм, че не е така. Напротив, държавата има ресурса, има експертизата да може да планира и да осъществява тези инвестиции сама. Другото би било абдикация от отговорност. Концесиите намират приложение там, където свършва ресурсът на държавата", обясни регионалният министър.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
И Цеков като предшествениците си Шишков, Гроздан Караджов, Венета Комитова отчете силно забавяне на работата по най-важните шосета, които са част от европейските транспортни коридори - като магистрала "Хемус" и пътя Видин - Кулата. Проектирането на бъдещите магистрали "Черно море" и Дупница - Гюешево още не е възложено. За магистралата от Русе до Маказа има технически проект само на участъка Русе - Бяла, няма решение какво ще се прави в отсечката от Велико Търново до Маказа, посочи министърът пред БНТ.
Има Национална програма за териториално развитие, в която гордо сме заявили, че до 2030 г. ще бъдем свързана и интегрирана България. Вече е 2023 г., а все още не сме свързани с нито една от съседните държави чрез магистрала, освен до Турция“, подчерта арх. Цеков, като уточни, че в километрите преди ГКПП "Капитан Андреево" АМ "Марица" е в окаяно състояние.
Според министъра големият проблем е, че се планира и работи на парче. "Пускаме пътен участък, който се задънва в нищото. Следващият пътен участък изобщо не е планиран – не са започнати отчуждения“, коментира той. И даде пример с пътя между с. Мъдрец и Гълъбово, Старозагорско, който от 46 г. не е ремонтиран и е в ужасно състояние. В същото време бил ремонтиран път, който не е в лошо състояние, за 10 млн. лв., свързващ две села в Монтанско – едното с 27 къщи, другото с 56 къщи.
Ремонтите, които текат по АМ "Тракия" точно в сезона на летните почивки, също показват лошо и липсващо планиране. Само един от ремонтите там е авариен, но останалата работа е трябвало да се свърши преди началото на активния туристически сезон, категоричен е министърът.