Парламентът отхвърли въвеждането на забрана за пушене на наргиле на закрито. Тя бе заложена в измененията в Закона за здравето, но не бе подкрепена на второ четене от депутатите.
Въпреки че законопроектът, който регламентира забраната и бе внесен от лидера на НФСБ Валери Симеонов, бе приет единодушно на първо четене, днес народните представители го отхвърлиха.
Причината – законопроектът няма необходимата нотификация от Европейската комисия, заради което, ако текстовете бъдат приети, страната ни може да бъде санкционирана.
Забрана бе приета единствено за продажба и употреба на наргиле при непълнолетни.
Потребителят на водна лула (наргиле) вдишва токсични вещества, които се срещат и в стандартните цигари, но при наргилето въглените, чрез които се разпалва сместа, засилват вредите за здравето, посочват в мотивите си вносителите.
Те отбелязват, че вредите за здравето са свързани с увреждане на дихателната система, сърдечносъдовата система, зъбната кухина и зъбите. Времето също има значение - една цигара се пуши за около 5 минути, докато при наргилето може да трае около 40 минути.
„Увеличихме и детайлизирахме глобите, които касаят не само нарушителите на забраната за пушене в забранените места, но и тези, които са го допуснали. На този етап имаше леко затруднение да се санкционират собствениците на заведения, които са допуснали да се пуши на тяхната територия“, обясни д-р Даниела Дариткова, председател на парламентарната здравна комисия.
По данни на международно изследване на Световната здравна организация, проведено в периода 2013-2014 г., страната ни се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле сред 11-13 – годишни ученици и на второ място сред 15-годишните.
Народните представители приеха дейността на общините по провеждане на политики в областта на здравната профилактика сред населението и на лекарите при и по повод на предоставяната медицинска помощ може да се подпомага от здравни медиатори.
Изискванията към дейността на здравните медиатори ще се определя с наредба от министъра на здравеопазването.