Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ЦИК признаха, че може да няма видеонаблюдение на изборите

06 март 2023, 08:55 часа • 2303 прочитания

Нямам информация да е стартирала обществена поръчка за видеонаблюдението. Ако няма такива устройства, няма да има видеонаблюдение. Надявам се да не се стигне дотам. Техническото обезпечаване на изборите на 2-ри април е възложено на Министерството на електронното управление. То е сключило договор с "Информационно обслужване". Изискването на ЦИК е устройствата да имат достатъчно висока резолюция, за да се вижда как е гласувал избирателят. Имаме уверението на министъра, че ще има осигурени устройства. Това каза в ефира на bTV зам.-председател на ЦИК Росица Матева.

"Докато се гласува, няма да има никакво видеонаблюдение. След като бъде обявен краят на изборния ден, камерите се включат. Те ще са поставени на стойка, за да заснемат броенето на бюлетините", обясни Матева. Тя обаче така и не отговори какви ще са мобилните устройства, най-вероятно телефони, които ще се купят за 165 лв. бройката (така излиза според обществената поръчка), които да са достатъчно качествени, че да има и качествено видеозаснемане и излъчване на живо как се броят бюлетините и как се пишат протоколите.

ОЩЕ: С какво ще се снима броенето на изборите - подробностите са в парите

Образователна кампании как се гласува с машини вече няма да има. "Избирателите вече са запознати с това гласуване, не се притесняват", каза тя.

"Няма да има и тъмна стаичка. Ще бъде обособено място с параван. Избирателят ще застане зад него и ще попълни бюлетината си. Те ще се поставят на местата, където ще се гласува с хартия, но не и там, където ще се гласува с машини", обясни Матева.

"Приехме нови изборни книжа и вече в протокола ще се записват отделно данните от гласуването с хартиена бюлетина, данните от машинното гласуване и накрая ще се записват общо. Надяваме се да не се допускат грешки. След няколко дни ще качим на сайта си този протокол", добави говорителят на ЦИК.

Тя препоръча СИК да не бързат при броенето и попълването на протоколите. "Наблюдава се такава тенденция, за да се отиде по-бързо в РИК. Когато има допуснати грешки, започва едно търсене в РИК къде е грешката. Затова не трябва да се бърза, за да може в РИК обстановката да е по-спокойна, да не се търсят грешки и така няма да има опашки“, категорична беше Матева.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес