Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Организации пращат 300 наблюдатели в рискови секции, набират доброволци

23 март 2023, 11:31 часа • 1872 прочитания

За да гарантира честността и прозрачността на изборния процес, Обединение за Честни Избори (ОЧИ) организира наблюдение на изборния ден в над 150 секции в страната, в които има повишен риск от контролиран и купен вот.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Преди ден Никола Тулечки от ОЧИ и Марио Русинов от Антикорупционния фонд обявиха пред bTV, че според изчисленията им има 1700 секции в цялата страна, които са с високо ниво на риск.

На 2 април българите за пети път в последните две години ще дадат своя глас за избор на народни представители.

"Търговията с гласове е доходоносен бизнес, контролиран от организираната престъпност и покровителстван от заинтересованите политически субекти. В България най-често обект на изборните манипулации са най-бедните, слабо образовани избиратели", коментират от ОЧИ и АКФ.

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

Липсата на външни наблюдатели в определени избирателни секции, най-вече в махали, селца и малки градове, създава възможност за различни злоупотреби в избория ден – от агитация в самата секция и гласуване с чужди лични карти до неправомерно подпомагане при гласуването на различни избиратели и компрометиране на изборната бюлетина, така че тя да стане невалидна.

"С присъствието на наблюдатели, вярваме, че ще предпазим вота от част от измамите, както и че ще съберем ценно познание, което да подобри изборния процес", казва Марио Русинов, координатор на наблюдателската мисия на Обединение за Честни Избори, съобщи АКФ.

Обединение за Честни Избори набира активни българи за наблюдатели на парламентарните избори, така че да се намали до минимум възможността от злоупотреба с най-висшето гражданско право – правото да се гласува.

Обединението планира да изпрати по двама наблюдатели в секция с повишен риск. Желаещите ще преминат през специално обучение за правата и задълженията им като наблюдатели. Обединението поема пътните разходи и предлага подходящ хонорар на активните граждани, които биха искали да дадат своя принос в повишаването на честния вот в страната.

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Молби за наблюдатели се приемат до 27.03.2023 г. онлайн на fairelections.bg/volunteer

С предимство ще се приемат наблюдатели, готови да следят изборния процес в секции на териорията на областите Габрово, Кърджали, Кюстендил, Перник, Пловдив – област, Русе, Силистра, Смолян, Хасково и Ямбол.

Конкретните секции са идентифицирани на база на анализ на данните от парламентарните избори от 2013 година до днес, осъществен от неправителствените организации Антикорупционен Фонд и Данни за Добро.

При някои от секциите в повишен риск се наблюдава рязка смяна в гласуването на избирателите от една партия към друга, при други - рязък скок или спад в активността, защото когато няма стимул, избирателите в тези секции не отиват да гласуват. При други се наблюдават много високи резултати на една партия в определена секция в сравнение с резултатите на тази партия в общината, информират от АКФ и ОЧИ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес