Орешарски сравнява задължителното гласуване със ситуация от 1919 година

30 януари 2014, 21:00 часа • 31169 | прочитания

"Задължителното гласуване крие огромни рискове. Има и плюсове, но то крие огромни рискове", заяви премиерът Пламен Орешарски, предаде БГНЕС.

Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)

Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП

"Ако не ме лъже паметта за последен път в нашата история е имало опит за въвеждане на задължително гласуване през 1919 година, в резултат на който страната навлиза в десетилетия на нестабилност, историците по-добре биха могли да разкажат какво е станало и как е станало", добави Орешарски.

"Нито една от идеите, свързани с гласуването, не е форматирана в по-конкретен вид и затова може трудно да се приеме или отрече, всяка от идеите има своите плюсове и минуси", призна още премиерът. "Ако има мажоритарен вот, под каква точно схема той ще се реализира? Изключително много зависи от това. Електронното гласуване е много добро по своя характер, но засега няма надеждна система, с която да се предотвратява контролирания и корпоративния вот", каза Орешарски.

"Аз не съм най-добрият коментатор в политическите въпроси, но на мен ми се струва гледайки по същество, че изпадаме в ситуация, която някога един китайски мъдрец, Конфуций е описал образно "Трудно се лови черна котка в тъмна стая, особено ако котката я няма в стаята", коментира още премиерът.

Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров

Още: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората

Премиерът присъства на церемонията по връчването на наградите "Буров". "Давам си сметка за огромните предизвикателства, които бизнесът, както финансовият, така и реалният преживя през последните няколко години, а защо не разширим хоризонта и в последните 20 години. Давам си много ясно сметка, че икономическото възстановяване е в основата на цялостния обществен стабилитет, към който се стремим всички, особено в този момент", заяви премиерът по време на церемонията, след което се обърна към присъстващите в залата банкери и бизнесмени с думите: "Може да разчитате на кабинета в усилията за преодоляване на остатъчните ефекти от кризата".

Носител на приза "Буров" за банково управление за 2013 година стана изпълнителният директор на ДСК Диана Митева, а носител на приза "Буров" за индустриално управление Георги Добрев, изпълнителен директор на завод за металорежещи машини в Сливен.

Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград

Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес