Депутатите от парламентарната комисия по енергетика се събират днес на извънредно заседание, на което ще обсъдят предложение на БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане" за отлагане с един месец на срока за внасяне на териториалните планове. Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред журналисти в Народното събрание.
Идеята е и с решение на парламента да се задължи Министерския съвет в срок до 15 октомври да приключи преговорите с Европейската комисия за промяна на Плана за възстановяване и устойчивост в частта "енергетика".
Междувременно енергетици от Старозагорска област и Бобов дол са затворили редица пътни артерии в страната и протестират.
"Днес трябва да приемем, а утре да ги изпратим към Европейската комисия", коментира от своя страна териториалните планове по-рано днес премиерът проф. Николай Денков. По думите му, ако не бъдат приети, България може да загуби, освен над 1,4 млрд. лв. по плановете, свързани със Стара Загора, Кюстендил и Перник, още 3 млрд. лв. по плановете, свързани с всички останали териториални планове.
Освен това, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът от ДПС Делян Пеевски обявиха, че са се разбрали с министъра на финансите Асен Василев как да се реши проблема със плановете, които се оказаха спорни в последните няколко дни. Причината - депутати от ГЕРБ, сред които Красимир Вълчев, Делян Добрев и Теменужка Петкова, цитираха списък с фирми, които според тях били избрани от правителството да получат милиони за изграждане на мощности. Според народните представители от ГЕРБ личали имена на "спонсори на ПП-ДБ", а за избора на компаниите не бил проведен конкурс. Още: Министерството на енергетиката: Целта на териториалните планове е да има нови работни места
Предложението на опозицията
Трите опозиционни партии предлагат в срок до 20 октомври правителството да изготви и представи в Народното събрание доклад за предприетите действия и постигнатите резултати за промяната в Плана за възстановяване - да информира какво е постигнал при преговорите, както и незабавно да поиска от Европейската комисия едномесечна отсрочка за представяне на териториалните планове за справедлив преход.
Проектът предвижда до 20 октомври да подпише с национално представителните синдикати национално споразумение за справедлив преход и до 30 октомври да внесе териториалните планове за справедлив преход в Европейската комисия.