Депутатите окончателно приеха на второ четене промени в Закона за противодействие на корупцията, според които прекратяването на наказателно производство и признаването на невинност няма да бъдат пречка за отнемане на незаконно придобито имущество.
Още: БСП върви към отмяна на прекия избор на председател
Още: "Опит да се държи кметът на София в състояние на несигурност": ПП за започващото отначало дело
Така прекратено наказателно производство или влизане в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен, няма да спират гражданската конфискация.
Спорните промени са в отговор на тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС), според което делата за конфискация трябва да бъдат прекратявани при прекратяване на наказателното преследване.
Законодателната инициатива е на депутата от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов.
Още: Атанас Атанасов: Няма да подкрепим бюджета
Още: Тома Биков не вярва Петьо Еврото да е в България
Според управляващите тълкувателното решение на ВКС връзвало ръцете на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова: За ДАНС аз представлявам по-голям интерес от Петьо Еврото
Според решението делата за конфискация трябва да бъдат прекратявани при прекратяване на наказателното преследване. ДПС определиха решението на ВКС, като противоконституционно.
Не на същото мнение обаче са от опозицията. Според социалистите щетите за държавата, които шефът на антикорупционната комисия изчисли на 22 млн. лв., били заради лошо законодателство.
Промените бяха остро критикувани от адвокати, според които така проверките ще продължат безкрайно, а това не кореспондирало с принципите на правовата държава.
Още: Томислав Дончев: Четвърта година устойчиво поддържаме дефицит
Още: Журналист: Гответе се за по-високи данъци и осигуровки
Народните представители приеха още предложението неприключилите проверки и производства пред съда по установяване на конфликт на интереси и налагане на административни наказания да се довършат от КПКОНПИ по досегашния ред.
ДПС оттегли предложението си за удължаване на сроковете за проверки за незаконно придобито имущество. Предлагаше се срокът от 1 година, който действа в момента, да се удължи с 6 месеца, а в случаите при предоставяне на информация от друга държава – с до 18 месеца.
От ГЕРБ пък оттеглиха предложението си промените в антикорупционния закон да влязат в сила от 23 януари 2018 г.