Източна Европа не се превръща в плацдарм за война, както тръби русофилската пета колона в България, каза по БНР политологът Огнян Минчев.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
"Нито пък България се превръща в място, откъдето ще се водят едва ли не военни действия с Русия. Вече 18-а година, откакто сме в НАТО, официалната руска политика, провеждане чрез нейната пета колона у нас, е да редуцира българското присъствие в НАТО до номинално присъствие - без да имаме армия, без да имаме въоръжение, без да имаме ясна стратегия за това как участваме в колективната отбрана на Съюза, в който сами сме избрали да членуваме".
"Води се пропаганда с цел да се убедят българските граждани, че всяко наше пълноценно участие в структурите на НАТО е насочено против българския национален интерес, защото ще ни вкара в конфликт с Русия. Това е една много неприятна лъжа, която повторена хиляда пъти, се превръща в истина за част от българските граждани. Истината е точно обратната".
Той припомни, че НАТО е отбранителен военен съюз и участието на страната ни в него дава възможност да се гарантира националната ни сигурност по начин, който изключва какъвто и да е тип агресивност.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Доц. Минчев посочи, че руският президент Владимир Путин иска да ревизира всички резултати от геополитическия процес, започнал с рухването на СССР, и се разви в създаването на една цялостна евроатлантическа система за сигурност, в която участва и България като член на НАТО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
НАТО няма намерение да напада Русия, изтъкна политологът и уточни:
"Неприемането на руска интервенция и на нарушаване на суверенитета на Украйна не се приема от нито една страна - от тази гледна точка НАТО е единен".
Според Огнян Минчев Съветът по сигурността е можело да бъде свикан по-рано от премиера Кирил Петков:
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
"България трябва да вземе важни решения да повиши нивото на своята отбранителна способност. Няма да има никакви преки последствия върху България от конфликта между Русия и Украйна, но винаги при такива конфликти могат да се изострят други потенциални конфликти, включително и в регионалния контекст на България. Да не забравяме, че има свръх въоръжаване на Сърбия, към която летят руски самолети и носят оръжие за сръбската армия".
Политологът изказа мнение, че и президентът Румен Радев би могъл да участва в Съвета по сигурност при премиера, както и би могъл да свика КСНС по темата.
Той прогнозира, че много трудно ще се постигне споразумение от представителите на властта по темата, защото пропагандното говорене против включването на България в обща система за сигурност в източния фланг на НАТО стимулира русофилски политически сили у нас да се отърват със символични мерки по отношение на българската национална сигурност в контекста на нарастващата криза около Украйна.