„Намираме се в опасна ситуация, защото всичко, което се случва последната година, представлява едно голямо предизвикателство за стабилността на българската политическа система и институции“, коментира пред БНР политологът доц. Огнян Минчев.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
„Като казвам стабилност, моля да не бъда разбран като грижещ се за някакво статукво. Стабилността е необходима, за да бъдат запазени институциите и от това зависи ефективността на държавното управление.
А у нас последната година се практикуват определени действия за ерозиране на българската политическа система. Протестите започнаха с едни млади хора, които искаха смяна на цялостния модел на управление на България, но те постепенно ерозираха до сбирка на маргинални хора, които замерят празните институции с яйца – това ерозира легитимността на институциите. А има и други задкулисни фактори, които също ерозират политическата система – те провалят възможността за нормално управление на държавата.
Така че българската политическа система в дълбока криза. А държавата не е украшение, а е нещо, което съществува, за да решава проблеми. За да критикуваш нещо, което е било в миналото, трябва да предложиш нещо по-добро, иначе няма особен смисъл", заяви още доц. Минчев.
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски
По думите му поредната предизборна кампания се усложнява заради фрагментирането на политическите интереси на актьорите на сцената. Според доц. Минчев ИТН е партията, която носи известна вина, за да нямаме все още правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ
"Дали "Има такъв народ" са използвани от някого, те за мен представляват лобистка група на определени интереси зад политическата сцена, която е поела ангажимента да осъществява определена програма, свързана с тази лобистка група - това е промяната на избирателната система - да има мажоритарен избор в два тура, да се сведе партийната субсидия до един лев, но те в последствие не можаха да осъществят своите политики, защото никоя политическа система не се съгласи на техните условия заради тяхната политика на изнудване към останалите - да има правителство на малцинството", заяви още Минчев.
Според Минчев е възможно чрез ИТН и други политически сили да се върви към процес на деструктуриране на българската политическа система, на унищожаването ѝ, с цел тя да бъде преконфигурирана:
"Да се въведе мажоритарната система, за да се централизира политическият ни процес в два политически полюса, което би било добра стъпка по посока на установяването на президентска република, за което може да се започне подобен дебат", заяви още доц. Минчев.
Още: Отстраненият президент на Южна Корея отказва да се предаде
Още: Кирил Петков с поздрав и отчет на ПП: Пожелавам си да придвижваме България напред и през 2025 г.
За новия политически проект на Асен Василев и Кирил Петков социологът посочи, че България от десетилетие изпитва остра криза на лидери, но тепърва предстои да се види какво те биха направили.