Депутатът от ГЕРБ Росен Желязков ще е първият председател на 49-ото Народно събрание. Това реши парламентът със 136 гласа "за" и 94 "въздържал се", като така сложи край на сагата, спъваща работата на парламента, продължила над една седмица.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
В подкрепа на Желязков гласуваха пт ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "Има такъв народ", а от "Възраждане", ДПС и БСП се въздържаха. Другата номинация за председател на парламента бе издигната от "Възраждане" Петър Петров. Тя бе отхвърлена с 36 гласа "за", 59 бяха "против", а 139 депутати се въздържаха.
Припомняме, че вчера (19 април) работните групи от ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха, че са постигнали съгласие Желязков да оглави парламента за срок от три месеца, а в същото време председател на правната комисия да бъде представител на новата коалиция. Ако Народното събрание все още работи след три месеца, двете коалиции ще разменят местата си по силата на неформално споразумение, тъй като няма вариант ротацията да бъде оформена законово. По-рано днес от ПП-ДБ обявиха, че тяхната номинация ще е Никола Минчев.
Днес от името на ГЕРБ Десислава Атанасова постави на обсъждане отново кандидатурата на Росен Желязков и уточни, че има уговорка след три месеца той да бъде заменен от представител на "Продължаваме промяната - Демократична България". "Даваме си сметка, че това е израз на добронамерен тон между двете групи, че не може да бъде закрепен с акт на Народното събрание и разчитаме да се спазва", каза Атанасова.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
От името на "Възраждане" Искра Михайлова предложи отново съпартиеца си Петър Петров. "Една партия, която осмисли съществуването си с борбата срещу друга, сега се готви да я подкрепи", заяви тя и призова колегите си да изберат независима кандидатура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Дебатът
В началото на дебатите лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че решението за ротационен принцип на председателстване е противоконституционно. Тя поздрави иронично Никола Минчев, че ще председателства парламента през лятната ваканция.
Нинова припомни цитати от предходния парламент, като акцентира на изявления на депутати от двете групи, че биха си отрязали по-скоро ръцете, отколкото да гласуват да опонента.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Какво е сега това джентълменско споразумение? Споразумение на хора с по една ръка?", попита тя.
Водачът на левицата потвърди, че БСП няма да подкрепи номинацията на Желязков с аргумента, че това унижава парламента. Тя настоя сред приоритетните закони, които депутатите да приемат възможно най-скоро, да се включи държавният бюджет.
След соцлидера думата взе Асен Василев от "Продължаваме промяната - Демократична България". "Опитваме се да направим нещо изключително трудно - да изберем председател и да свършим някаква полезна работа, създадена от Плана за възстановяване и устойчивост, съдебната реформа и закона срещу домашното насилие", каза той.
По думите му, ако бъдат приети, тези закони ще помогнат на България да се придвижи напред, дори и парламентът да не заработи.
Василев подчерта, че няма как "Продължаваме промяната - Демократична България" да подкрепи председател от "Възраждане. По думите на Василев от трибуната, "Възраждане" сами заявили по телевизията, че са "прокремълска партия", на което депутатите на Костадин Костадинов реагираха със смях.
"Това, за което се борите, означава в България да се установи режим, подобен а този в Русия - с по-ниска продължителност на живота, емигриране на голяма част от българите, и то в Европа. Вие имате идея за развитие на България, която не споделяме. Вие не искате България в ЕС, в еврозоната, борите се с подписи за референдум против еврото. Няма как да подкрепим вашия кандидат, който да води този парламент в тази посока", посочи Василев.
"50 нюанса на морала"
По време на дебата се развихри скандал между бившите съпартийци от БСП Явор Божанков, Георги Свиленски и Иван Ченчев. Божанков беше изключен от парламентарната група на столетницата в предишното Народно събрание, защото подкрепи изпращането на оръжие на Украйна, а сега е депутат от ПП-ДБ.
Той думата, за да отговори на ироничната забележка на Корнелия Нинова по негов адрес, че подкрепя ГЕРБ, макар че в миналото Народно събрание е заявил, че би му изсъхнала ръката.
Той обвини лидера на БСП в липса на морал и на свой ред цитира нейна реплика, че е готова и с дявола да сключи сделка, ако ще получи 50 депутати повече. Заяви, че в предходния парламент Нинова е планирала да участва в правителство с мандат на "Български възход" и подкрепа на ГЕРБ и ДПС.
"Г-жа Нинова има 50 нюанса на морала", категоричен беше Божанков.
В отговор Георги Свиленски от БСП заяви, че Божанков няма и един нюанс морал, и го обвини, че след като беше изключен от групата на левицата в предходния парламент, не е напуснал депутатското си място "заради едната заплатка".
Колегата му Иван Ченчев продължи с нападките с думите, че поведението на Божанков не е мъжко.