Австрия каза „не“ на присъединяването на България в Шенген. Това стана ясно след края на разговорите на премиера академик Николай Денков с австрийския канцлер Карл Нехамер.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
Още: С числа: Денков обяснява на Австрия защо проблемът ѝ с мигрантите не е български
„България е силен партньор на Австрия в борбата с трафика на хора. Нуждаем се от добри партньори при защитата на външната граница и това е ключът към сигурността на Европейския съюз“, посочи Нехамер. Според него друг приоритет е връщането на нелегалните мигранти.
Още: Денков отива във Виена да убеждава за Шенген, Австрия обаче сломи надеждите ни
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
„Шенген означава да няма вътрешни граници. Трябва да съществува добра външна граница и това в момента не е така. България и Румъния допринасят за сигурността на Шенген. Двете държави получават повече средства, но това не е достатъчно. Всички страни с външни граници се нуждаят от повече средства. Шенген трябва да бъде поправен и докато това не стане, не можем да разширим това пространство“, категоричен бе той, цитиран от БТВ.
„Всеки има своите позиции, но трябва да говорим и да казваме аргументите си. Нямаме различия, че трябва да се заздравят външните граници, да се укрепят договорите с третите държави, от които идват мигрантите", заяви от своя страна Николай Денков. "Ако България и Румъния са в Шенгенското пространство, много по-ефективно ще подпомогнат процесите за овладяване на мигрантския натиск в Европа", допълни той.
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
"Ще бъдем по-полезни на Европейския съюз вътре, отколкото извън Шенген", заяви на всички свои срещи акад. Денков. Ако границите между България и Гърция и България и Румъния отпаднат, страната ни ще може да освободи човешки и материален ресурс, за да пази по-добре външните граници на ЕС – най-вече между България и Турция и между България и Сърбия. Освен това товарите няма да чакат с дни по вътрешните граници на ЕС, което ще намали разходите за транспорт на стоки от Турция, България и Румъния към Централна и Източна Европа, а и към Западна Европа. „Това означава по-ниски цени на храните и по-ниска инфлация. Това означава по-добра политическа стабилност във всички държави в Източна и Централна Европа. От това само ще спечелим. Докато, ако останем извън Шенген, всички губим“, категоричен беше премиерът.
Според него е необходимо време, за да се чуят и осмислят тези аргументи, за да стигнат те и до австрийското общество. Акад. Денков вярва, че през декември т.г. на редовното заседание на Европейския съвет всички ще са подготвени „да вземат решенията, които са най-полезни за народа на Австрия, за народа на България и за Европейския съюз като цяло, защото това е нашата обща цел“.
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ
България и Австрия нямат различия по основните действия, които трябва да предприеме ЕС за овладяване на миграционния натиск. Трябва да се заздравят външните граници, да се подкрепят договорите с третите държави, от които идват мигрантите, за да могат да бъдат връщани хората без право на престой в Европа, както и да се подобри системата за легална миграция. Тези теми вече са сред приоритетите на ЕС.
Припомняме, че досега членството на България и Румъния е блокирано от само две страни в Евросъюза - Австрия и Нидерландия.