"Демократична България" (ДБ) поиска да бъде свикано извънредно заседание на Народното събрание в понеделник (13 септември), за да бъде разгледан на второ четене проектът за промяна на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. Законопроектът вече мина в правната комисия, като основата му е прехвърлянето на Бюрото за защита на свидетелите към правосъдното министерство - сега това бюро е на подчинение към главния прокурор. Заседанието в правна комисия беше много бурно, стигна се и до обиди от сорта на "цървул" - ПОДРОБНОСТИ ТУК!
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
От ДБ казват, че са събрали общо 58 подписа, което е достатъчно за свикване на заседание. Първоначално бяха събрани 47 подписа, с 1 по-малко от необходимото, но председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов се обърна към народните представители от трибуната с призив.
"На път сме да приключим с бюджетната процедура, което е чудесно, но това вероятно ще качи шансовете парламентът да бъде разпуснат бързо. А имаме недовършена работа. Конкретно, можем да разгледаме на второ четене закона за Бюрото за защита на свидетели. Затова ние сме събрали, благодаря на колегите от "Изправи се БГ. Ние идваме" и от "Демократична България", 47 подписа. Трябва ни още един, за да предизвикаме извънредно заседание на парламента в понеделник, да разгледаме този законопроект, да свършим още едно нещо, което е важно. Търси се един депутат, ще ви бъдем благодарни”, заяви Иванов.
След призива му под искането се подписаха депутати от "Има такъв народ" и то е внесено в деловодството на Народното събрание с общо 58 подписа.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Неясна обаче остава съдбата на инициативата на ДБ за промени в Закона за съдебната власт, с които да се закрие специализираното правосъдие и да има по-строги бариери за освобождаване на председателите на върховните съдилища, както и решенията за кариерно развитие на съдии и прокурори на практика да не зависят от политическата квота във ВСС. Законопроектът още не е минал дори на първо четене в правната комисия и едва ли този парламент ще го разгледа докрай - ПОДРОБНОСТИ ТУК!