Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общините с натиск върху държавата за тока и за общинските заплати - може да няма заплати

09 януари 2025, 08:02 часа • 867 прочитания

Ключовото решение на проблемите с тока са инвестиции и засилен контрол от страна на КЕВР. На места електропреносната мрежа е на 40-50 години. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, която посочи, че компенсациите са след като проблемът се е случил. Общините имат рамково споразумение, подписано с ЕРП-тата, тази година то ще се развие практически, стана ясно от думите ѝ пред сутрешния блок на БНТ.

Инвестициите на ЕРП-тата в момента основно се заключват в дигитализация, присъединяване на абонати и нови електромери. А по места кметовете много добре работят с екипите на ЕРП-тата, увери Георгиева.

Трябва да бъдат намерени решения на системните проблеми - инвестиции и поддръжка на сервитутите, настоя Георгиева. НСОРБ днес има поредна среща по въпроса с централната държавна администрация.

Още: Обрат: Общините са успели да договорят исканата сума за целеви капиталови разходи за 2025 г.

Трета година - старт без държавен бюджет

Получихме едва 50% от дължимите средства, с които се разплащаме за общинската администрация и поддържани от държавата дейности (например заплати в детски градини и училища и т.н.). Вместо 700 000 000 лева, получихме 350 000 000 лева. Трябваше всичките пари да дойдат на 6 януари, обясни Георгиева. И каза - единствената възможност е който има неизхарчени пари (оперативни средства), да ги използва, но не всяка община има.

Ако няма пари от държавата, може да не плащаме заплати - затова трябва да има удължаване на бюджет 2024 година, най-добре нов бюджет за 2025 година, каза Георгиева. Удължаването на бюджета от 2024 година обаче означава, че няма пари за други проекти извън пенсии и заплати - а има неустойки на изпълнители по проекти, основно базисна инфраструктура (ВиК, пътища, тротоари). Вече се вадят изпълнителни листове от изпълнителите, нормално, те с кредити работят и не могат да издържат общините. Общините са заложник на неприетия държавен бюджет - общинските бюджети се приемат 25 дни след приемане и обнародване на бюджета на държавата за съответната година, обясни Георгиева.

Изпълнителният директор на НСОРБ добави и, че вече имало "безобразни финансови корекции" от "централни администрации".

Още: "Рационалност и хладен прагматизъм": Ето какво очакват общините от новия парламент

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес