Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат: Съдът отмени акта на Антикорупционната комисия, с който Андрей Гюров беше махнат от БНБ

12 декември 2024, 21:19 часа • 2552 прочитания

Административният съд в София обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията, с което бе свален от ръководството на БНБ Андрей Гюров. Бившият депутат от ПП-ДБ беше подуправител на централната ни банка. Определението на АССГ не е окончателно и КПК може да го атакува пред Върховния административен съд. С решението се поставят под съмнение и всички действия на КПК, тъй като близо година тя работи, без да е била избрана от парламента, пише Сега.

Още: Съдът на ЕС бързо образува дело за отстраняването на Андрей Гюров от БНБ

Делото беше заведено от Андрей Гюров срещу акта на Комисията за противодействие на корупцията, която е наследник на КПКОНПИ в производствата за конфликт на интереси. Според комисията, бившият депутат от ПП-ДБ е бил в несъвместимост, тъй като е бил съдружник в "Йонтех Инженеринг" ООД, както и член на управата на две сдружения - "Балкански - Паница Институт за научни издирвания" и "Голф-клуб Благоевград". На базата на това решение Управителният съвет на БНБ го отстрани като подуправител. Гюров обжалво това решение пред  Върховния административен съд, но той от своя страна спря делото и изпрати запитвания до Съда на ЕС в Люксембург.

Гюров бе потенциален служебен премиер

Още когато случаят се разчу, мнозина заподозряха умишлена атака срещу Андрей Гюров. След промените в Конституцията от края на м.г. и въвеждането на т.нар. „домова книга“, управителят и подуправителите на централната банка станаха едни от възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави редовно правителство. Нещо, което в последните години се случва често заради серията от предсрочни избори. Така с решението на КПК на практика Гюров беше отстранен от евентуалните кандидати за служебен премиер. От Сега отбелязват, че от всички възможни кандидати, сред които президентът да номинира за служебен премиер, Гюров беше единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.

Още: Гюров: Шефът на ВАС Георги Чолаков е разпределил сам на себе си делото срещу мен

От акта на АССГ се вижда, че в производството прокурор Цветослав Вергов е пледирал в полза на Гюров срещу КПК. Съдия Бояна Петкова пък пише, че решението за несъвместимост на Гюров е взето от орган, който не е конституиран по реда и при условията на Закона за противодействие на корупцията. След като КПКОНПИ беше разделена на две комисии по силата на новия ЗПК, парламентът трябваше да избере нов състав на двете комисии - за противодействие на корупцията и за конфискация. Членовете на КПКОНПИ останаха членове и на двете комисии с председател Антон Славчев под условието, че те ще изпълняват функциите до 3 месеца от влизането в сила на закона. Този срок изтече на 6 януари 2024 г.

В случая, разсъждава съдът, не сме в хипотеза, че един орган изпълнява функциите си и извън мандата си, защото тук изобщо нямаме конституирана КПК. С тези мотиви на практика се поставя под въпрос законността на новата комисия, като от съда изтъкват факта, че ЗПК – чл.10, ал.2, т.1, изрично забранява член на Комисията да заема длъжност в държавни или общински органи. "Следователно продължаващото след изтичане на установения в закона срок състояние в което членовете на един независим държавен орган изпълняват функциите и на друг независим държавен орган, нарушава и забраната по чл.10, ал.2 ЗПК", пише в мотивите на АССГ. "По изложените доводи настоящият решаващ състав приема, че Решение №РН-КПК-КИ-16-23-18/24.06.2024г. е нищожен административен акт, като издаден от некомпетентен орган, без мандат", категорични са магистратите.

Още: Съдът прие доказателства на Андрей Гюров по делото срещу Антикорупционната комисия

Освен това съдът приема, че оспорваният от Гюров акт е издаден при съществени нарушения на процесуалните правила, има и факти, които не са оценени и изяснени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес