Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обяснение: "Лукойл" запази "Росенец" заради правителството на Кирил Петков

11 ноември 2022, 11:16 часа • 2633 прочитания

"Лукойл" запази "Росенец" заради правителството на Кирил Петков. Това твърди служебният вицепремиер и министър на транспорта Христо Алексиев в отговори на депутатски въпрос на петъчния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Мартин Димитров за пристанище "Росенец". 

ОЩЕ: Лукойл остава концесионер на Росенец - четем ли регламент на ЕС като Дявола Евангелието?

Според Алексиев, де факто заради дерогацията (изключение), която Европейският съюз даде на България с въвеждането на петролно ембарго срещу Русия, в последните няколко дни служебното правителство прие няколко решения. Едно от тях със сигурност предизвиква коментари, защото поставя въпросът дали ЕС ни даде инструмент да се освободим от значителна част от руското влияние, прокарвано в енергетиката ни чрез "Лукойл" и поредното служебно правителство на Румен Радев не се възползва. Едно от тези решения на съставеното от президента Румен Радев служебно правителство с премиер Гълъб Донев, е продължаването на концесията на пристанище "Росенец" в полза на "Лукойл Нефтохим" (Решение 738 от 06.10.22). Срокът ѝ е до 30.07.2046 година, а договорът е сключен през 2011 година, по времето на първия мандат на Бойко Борисов като премиер. Като основание за това решение се посочва и Регламент 833/2014 на Европейския съвет за ограничителни мерки срещу Русия заради дестабилизиращите ѝ действия в Украйна, със съответната поправка - Регламент 2022/576, изменен на 8 април, 2022 година (чл. 5k).

В рамките на парламентарния контрол Мартин Димитров отбеляза, че служебното правителство е взело много важни решения без обществени обсъждания и без дебат в Народното събрание.

"Ключов въпрос за пазара на горива беше удължаването на концесията на пристанище Росенец". Според него е било редно да има обществено обсъждани и как това ще се отрази на пазара на горива. 

От своя страна вицепремиерът Алексиев подчерта, че служебното правителство е действало, защото тази концесия е трябвало да бъде прекратена на 10 октомври заради дерогацията за евроембаргото на руския петрол. "Предходното редовно правителство взе решение за дерогация на суровия петрол, внасян от Русия. Логично е служебното правителство да не взима ключови решения. Служебното правителство е взело само решение за неприлагане чрез дерогация и непрекратяване на договора. Договорът на концесия нито е удължаван, нито е променян по някакъв начин", подчерта министърът.

Той обърна внимание, че терминал "Росенец", който е публична държавна собственост и товарната база на "Лукойл Нефтохим" са технически обвързани. По думите на министъра е много трудно пристанището да бъде оперирано и от държавен оператор без съгласие с дружеството, защото една част от съорърженията са собственост на "Лукойл Нефотохим". 

Според него в момента едно решение за прекратяване на концесия, би предизвикало нарушаване на нормалната работа на рафинерията, от там дефицити, а от там по-високи цени на горивата. Той уточни, че все още има възможност едно редовно правителство може само да спре договора. 

От своя страна Мартин Димитров каза, че до 2011 пристанището е било държавно, т.е. значи може. "Вие, за да продължите тази концесия, би трябвало да сте проверили концесионното възнаграждение, което се плаща", каза Мартин Димитров. Той попита защо не са потърсили консултация с парламента по този въпрос. 

Христо Алексиев отговори, че са водени разговори за повишаване на концесионните възнаграждения, евентуално. Министърът призова да не се спекулира и повтори, че концесията не е удължавана. "Тази концесия в противен случай трябваше да бъде прекратена на 10 октомври и това щеше да предизвика хаос на пазара на горива. Искам това да е ясно. Имайте предвид, че по закон решения по отношение на концесиите, се взимат от Министерски съвет", каза Алексиев. 

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес