Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ню Йорк таймс": Риск от авторитаризъм в България след още избори? (СНИМКИ)

08 май 2024, 13:32 часа • 8178 прочитания

В свой обширен материал авторитетното издание "The New York Times" прави оценка на предстоящите седми избори за последните три години в България.

За гражданите на САЩ, Великобритания, Индия и десетки други страни по света 2024 г. е тежка изборна година с голям залог, а у нас вече се е развил случай на необичайно остра демократична дисфункционалност и намаляващ интерес към политиката и демократичния процес.

В оценката си изданието пише още, че предпоставките за поява на крайнодесни и авторитарни лидери, които да се възползват от политическата нестабилност, е голяма и дават пример със Словакия.

Още: Коя е партията с най-стабилен електорат?

"Опасявам се, че след толкова избори хората ще са готови да кажат: "Чудесно, най-накрая имаме силно, стабилно лидерство", казва пред изданието зам.-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Пред NYT българският депутат Димитър Найденов казва: "Едно и също нещо отново и отново. Много съм уморен". Народният представител и в тази кампания "изтръпва при мисълта, че скоро отново ще разпъва предизборна шатра на централния площад в Бургас и ще стои с часове всеки ден, молейки минувачите за техните гласове". И още: "Правил съм това толкова много пъти, че хората са започнали да изпитват съжаление към мен", каза той.

Системата, казва преподавателят в "Оксфорд" Димитър Бечев, "е много еластична, както открихме в последните няколко години, и генерира корупция и клиентелизъм, така че няма критична маса за промяна на статуквото".

Българският избирател зацикли

Изданието разказва още как българските избиратели продължават да пускат бюлетини, само за да открият, че политиците, които избират, не могат да съставят стабилно правителство.

България обаче е давана и за пример като част от по-голям европейски проблем, особено в бившите съветски страни - дълбоко разочарование от политиците и дори демократичния процес. Като най-бедната страна в Европейския съюз, а също и една от най-корумпираните, България е развила необичайно остър случай на демократична дисфункция и незаинтересованост.

На пръв поглед дистанцияга между първите две политически партии в България е малка, особено от гледна точка на идеологията. Изданието обаче посочва, че освен ултранационалистическата партия Възраждане, чиято подкрепа нарасна по време на три години на постоянни избори, всички изповядват силна подкрепа за членството на България в НАТО и Европейския съюз и враждебност към Русия заради пълномащабната й инвазия в Украйна.

Още: ГЕРБ и "Възраждане" в парламента: Приятел в нужда се познава (СНИМКИ)

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес