Парламентът прие на първо четене промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари. В подкрепа на измененията, свързани с последващите ангажименти на България след присъединяването към Валутния механизъм II, гласуваха 146 народни представители, 36 от "Възраждане" бяха "против" и 16 се въздържаха (15 депутати от БСП и един независим).
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Със законопроекта се цели подобряване на ефективността и постигане на пълно съответствие на българското законодателство за превенция срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, както с изискванията на европейски директиви.
Едно от основните предложения е въвеждането на ефективен механизъм за идентифициране на лицата, които предоставят услуги по дружествено управление и на адекватни процедури за проверка на служителите, ангажирани в предоставянето на услуги по дружествено управление, чрез създаване на нарочен регистър. Предвижда се и отбелязване в Търговския регистър при установено несъответствие в данните относно действителния собственик.
Маноил Манев от ГЕРБ-СДС обясни, че измененията са свързани с мерките срещу финансирането на тероризма. Той посочи, че става въпрос не за доносничество по отношение на клиенти, а става въпрос за мерки, които да не позволят през скрити сметки, през неидентифицирани лица, да се финансират терористични организации и организации, занимаващи се с това да подпомагат лица, поставени под санкции. Още: ВАС сезира Конституционния съд за изискванията към адвокатите да докладват клиенти за пране на пари
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Когато при адвокат, счетоводител или финансов съветник дойде лице и попита: „Ще ми дадеш ли съвет сега как да пуснем пари на терористична организация?“, той не може да го приеме като чист клиент, защото това не е вече отношението адвокат и клиент, това е помощ за извършване на престъпление. Когато сте в процесуални отношения обаче, никой не отменя задълженията, които имате като юристи и като адвокати", посочи Манев. Тук става въпрос не за изпирането на пари толкова, колкото за сделките, свързани с финансиране на тероризма, допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Мартин Димитров от "Продължаваме промяната - Демократична България" посочи, че това е един от четирите критични закона за еврозоната, така че гласуването на първо четене е индикативно. Сега ще се види кой кое е в това Народно събрание и призовавам да гласувате "за", посочи той.
Васил Пандов (ПП-ДБ) изрази съжаление, че становището на адвокатурата не е взето предвид при изготвянето на законопроекта. Този закон трябва да бъде приет, но трябва да се направят сериозни промени между първо и второ четене, смята той.