Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НС прие ветото на Радев - следствието остава под контрола на прокуратурата

30 юни 2023, 10:59 часа • 8092 прочитания

Народното събрание прие ветото, което президентът Румен Радев наложи върху промените в Закона за съдебната власт, с които следствието беше отделено от прокуратурата. 

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Решението дали законът да остане приет беше взето с 47 гласа "за", 66 – "против" и 93 "въздържал се" и засега следствието остава в структурата на държавното обвинение.

В мотивите на президента се казва, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз, твърди Радев. 

Проблемът пред промените бе, че правната комисия не ги е разгледала, тъй като бяха част от отхвърлен на първо гласуване законопроект. Все пак днес депутатите приеха те да бъдат разгледани в пленарната зала и именно това изтъква администрацията на президента. Още: По идея на "Възраждане": Депутатите отделиха следствието от прокуратурата

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Текстовете бяха направени изненадващо с гласовете на ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС. В момента следствието е под шапката на прокуратурата, а директорът на националното следствие е зам. главен прокурор, който дори се оказа, че формално не ръководи структурата.

Дебатът

В хода на дебатите от ПП-ДБ заявиха, че ще подкрепят ветото на президента.

Бившият министър от кабинета "Петков" Надежда Йорданова коментира, че оспорените изменения са били приети при един недобър законодателен процес. Тя предложи да има комплексен дебат и той да бъде след промени в Конституцията: 

"Защото въпросът за следствието, неговото място управление е и конституционен въпрос", посочи тя. 

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

От ГЕРБ също заявиха, че парламентът е прибързал с промяна на функциите на разследващите органи. Бранимир Балачев коментира, че те трябва да се прецизират в една спокойна обстановка, като следствието трябва да бъде единно и равноотдалечено от полицията и прокуратурата.

"Нека да използваме връщането на този законопроект действително да проведем един много широк , много сериозен дебат.

От "Възраждане" заявиха, че ветото има политически мотиви. Петър Петров:

"Защото тези, които говорят за обществен дебат в 49-тото НС, не са внесли нито един законопроект за съдебна реформа, а сляпо гласуваха законопроектите, внесени от служебното правителство".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес