Народното събрание поряза поредния опит на "Възраждане" да прокара промени в Закона за референдумите, които щяха да разчистят пътя на националистите за бъдещи допитвания за членството на страната в Европейския съюз и НАТО. Текстовете бяха отхвърлени с 20 гласа "против", 100 "въздържал се" и 67 "за".
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Какво искаше партията на Костадинов?
В законопроекта на "Възраждане" се предвиждаше национален референдум да може да бъде направен от всяка образувана и регистрирана парламентарна група. Освен това се предвиждаше и намаляване на броя на подписите необходими за свикване на референдум от инициативен комитет - от 200 000 на 50 000. Още: Референдум за 3 март: Поддръжници на Радев започват да събират подписи
Депутатите предложиха и броят на подписите, внесени от инициативен комитет, да се намали от 400 000 на 100 000 като това предложение е свързано с разпоредбата, според която парламентът трябва да приеме решение за произвеждане на национален референдум.
Дебатът
Явор Божанков от ПП-ДБ коментира, че и заради мотивите, и заради качеството на законопроекта, и заради предложенията, може да се направи заключението, че това е инструмент, който преследва съвсем друга цел, а не народът да бъде питан.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Цялата кампания за парламентарните избори на тази популистка проруска формация беше построена върху референдума, коментира той. Единственото резонно предложение, което трябва да обсъдим, е референдумите да бъдат откачени от изборите", посочи Божанков. "Ако има допитване до хората, то трябва да бъде само по себе си", допълни той. Още: БСП внася подписите за референдум срещу джендър идеологията (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Социалистът Георги Свиленски изрази подкрепа за законопроекта и готовност от левицата да направят предложения между първо и второ четене. Трябва да се увеличат някои срокове, други да се намалят, броят подписи трябва да се преразгледат, но не знам дали това, което предлагате, е точният брой, посочи той. Свиленски не се съгласи, че партиите не бива да правят референдуми. Партиите трябва да инициират референдум, трябва да се допитват до българските граждани и да усещат пулса на обществото, смята Георги Свиленски.
Според Тошко Йорданов от "Има такъв народ" броят подписи за иницииране на референдум трябва да бъде намален. Ще предложим срокът да бъде увеличен на шест месеца, защото три месеца за събиране на подписи е ненормално къс срок, посочи той. В държави с утвърден опит в правенето на референдуми е по-дълъг. Абсолютно правилно е прагът за валидност на референдума да изчезне, добави още Йорданов.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)