Твърдото ми убеждение е, че този нов антикорупционен орган има възможността ефективно да се бори с корупцията чрез предвидените в закона механизми за това.
Това каза Пламен Георгиев, който е един от кандидатите за ръководител на новия антикорупционен орган, предаде БГНЕС.
Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика днес (6 март) изслушва кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
„Далеч съм от мисълта, че борбата с корупцията ще бъде лесна, това е една сложна задача. Но аз мисля, че със своята дейност като ръководител на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество доказах, че когато има желание и воля резултати могат да се постигнат. Само за миналата година сме отнели 28 млн. лв. с окончателно влезли в сила решения”, посочи Георгиев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
„Моята идея, ако бъда избран за председател на комисията, наистина ми се ще, да засилим сътрудничеството с Балканските държави”, каза Георгиев. Според него и предвид този уникален орган, който е създаден в нашата държава, именно комисията може да стане един център на Балканите за борба с корупцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
„Моята идея е да се създадат контактни точки на всички Балкански държави, за да може когато е необходимо да се получава някаква информация директно да се потърсят тези контактни точки и те да предоставят необходимата информация”, посочи той. Георгиев заяви, че това би станало с правителствено решение, но той има готовност да разработи такова предложение.
"За мен най-важното в сферата на борбата с корупция е създаване на среда". Това заяви другият кандидат - Николай Николов.
„За мен най-важното в сферата на борбата с корупция е създаване на среда. Обществена среда, превантивна среда, среда институционална. Среда, която да формира в обществото абсолютна неприемливост към това отрицателно явление, среда, която в крайна сметка да запушва всички канали възможни за корупцията, която да свива, ограничава, възможностите за корупция”, каза още Николов.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Кандидатурата му бе представена от депутатът от БСП Крум Зарков. Той посочи, че трите основания, поради които ПГ на БСП за България се е спряла на кандидатурата му са именно съчетанието на теоретически познания, практически опит и гаранциите за независимост и почтеност, които той е давал в кариерата си до сега.