Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов Изборен кодекс: Нов съдебен контрол над изборите, без социология и в изборния ден

14 февруари 2019, 16:06 часа • 7363 прочитания

Куп нови промени в Изборния кодекс прие парламентът, след като днес, 14 февруари, се стигна до нов прецедент в работата му – да върви пленарно заседание и водещата комисия в същия момент да приема решения и да дописва доклад по точката, гласуваща се в пленарната зала.

Беше гласувана промяна относно обхвата на обжалване на решенията на ЦИК пред Върховния административен съд (ВАС). Сега той е по-широк – може да се обжалват всички решения, взети съгласно чл. 57, ал. 1, т. 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 22, 23, 25, 26, 26а, 29, 30, 33, 34 и 35 от Изборния кодекс. Новост е обжалването на условията и реда за провеждане на предизборна кампания, всички решения по жалби за нарушения на изборния процес, условията и реда на машинното гласуване, параметрите на компютърната обработка на данните от машинното гласуване, контрола върху провеждането на предизборната кампания от доставчиците на медийни услуги с национален обхват. Може да се обжалва дори определената форма и електронния вид на списъците за участие на независими кандидати.

Както се и очакваше, беше променено правораздаването при обжалване на решения на районна избирателна комисия (РИК) в съда. Вече такива жалби ще се гледат от Районен административен съд – в състав от трима административни съдии, след като досега се гледаха пред Върховния административен съд (ВАС). Що се отнася до решения на общинска избирателка комисия (ОИК), то при жалби срещу решения по същество отново се отива при тричленка на административен съд в района, от които е ОИК – също както и при РИК. Освен това вече при отмяна на решение за отхвърляне, РИК ще взема ново решение с 50%+1 от членовете си. Същото важи и за общинските избирателни комисии (ОИК). Ако решение на ЦИК бъде върнато от ВАС, то ЦИК може да го прегласува с обикновено мнозинство, не с 2/3.

Всички тези промени бяха внесени от депутата от ГЕРБ Анна Александрова, като още когато се разбра за тях, председателят на правната комисия и също депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов каза, че стои зад тях.

Не мина обаче предложение на БСП членовете на СИК да имат задължително поне средно образование. Не мина и традиционното вече предложение на ДПС да се води кампания на майчин, не само на български език, като този път партията на Ахмед Доган искаше при водене на кампания на майчин език да има осигурен превод на български език.

Изненадващо не беше прието да има оповестяване на резултатите от социологическите проучвания как вървят изборите в самия изборен ден, което на правна комисия всъщност беше одобрено! Депутатът от БСП Филип Попов иронизира, че след като това ограничение пада, да се махне най-добре и денят за размисъл. Опит това да се случи имаше минути по-късно – да се премахне забраната да няма публикуване на допитвания до обществено мнение 24 часа преди изборния ден. А вносителят – депутатът от ГЕРБ Диана Саватева, защити промените с аргумента, че така и така се случвало и излизали резултатите преди да завърши изборния ден, особено в интернет и най-вече във Facebook – затова по-добре да не е незаконно. Надделя обаче мнението, че ако падне забраната, ще има осребряване на зрителско и читателско внимание от медиите. Като инициатор на предложението от медийна страна се хвалеше в. "24 часа".

Покрай медийната тема беше прието нещо интересно - профилите на печатните, обществените и търговските електронни медии, както и на онлайн новинарските услуги в социалните мрежи се считат за "медийна услуга". Това означава, че публикуване на социологически изследвания там 24 часа преди и по време на изборния ден ще е наказуемо, след като забраната не падна.

Мина предложение на "Воля" в състава на всички избирателни комисии да има промяна в съотношението на членовете от партиите и да има поне по 1 представител от всяка парламентарно представителна партия. Ще се предават и видеозаписи от кабините за гласуване и секциите с машини за гласуване на ЦИК, но само от секциите в чужбина, а няма да има видеонаблюдение на живо и при броене на гласове, както искаше партията на Марешки! Беше одобрено и друго предложение на "Воля" - в консултациите при областните управители да не могат да участват представителите на евродепутати от партии, които не са парламентарно представени.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес