Ножът е опрял до кокала. В следващите седмици се очаква натиск за решаване на проблемите със Северна Македония (РСМ). Това заяви археологът проф. Николай Овчаров пред БНТ за подпалването на културния център "Иван Михайлов" в Битоля.
В момента сваляме картите и натискът, който искаме да окажем, не е толкова върху ЕС, а върху нашите депутати и правителство да не променят позицията си, изтъкна археологът. Проф. Овчаров призова правителството да чуе гласа на българските историци.
Проф. Николай Овчаров обясни, че българските историци ще убеждават европейските депутатите за правотата на българските искания. Ето това представлява войнственият македонизъм. Ние искаме РСМ да влезе в ЕС, но за да го направи, трябва да изпълни определени критерии, настоя проф. Овчаров. Той дори се пошегува, че културният център можело да е подпален заради пътуването на българските историци до европейския парламент в Страсбург.
Битката, която водим, не е за Северна Македония, ние водим битка за българската история. Ако ние приемем техните постулати за различни гледни точки, утре ще се наложи да обясняваме на нашите деца защо Самуил е македонски цар, каза проф. Овчаров.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Според доц. Ташев дори закъсняхме с реакцията си от подпалването на културния дом. Вкарването на нероформирано Скопие изглежда като губещо, но печелившият ход на България е да има съюзници, които да оказват натиск върху Скопие да се реформира. Тогава натискът, който се упражнява върху България, ще бъде насочен срещу Скопие, обобщи експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Скопие няма полезен ход, ако ние си изиграем добре картите, каза доц. Ташев и добави, че Северна Македония трябва да покаже сигнал за промяна, но такъв не идва.
Още: Пендаровски: Няма изгледи за споразумение с България