"Няма такова престъпление като натиск". Това коментира преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова по повод сигнала на кандидат-премиера Горица Грънчарова - Кожарева до прокуратурата, в който тя твърди, че й е оказван политически натиск.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Твърденията на политически натиск
Припомняме, че по-рано днес Кожарева съобщи, че ѝ е оказван натиск за това Калин Стоянов да не фигурира като служебен вътрешен министър в предложения от нея кабинет, заради което тя ще подаде сигнал до главния прокурор Борислав Сарафов. ОЩЕ: Грънчарова призна за политически натиск, подава сигнал до Сарафов (СНИМКИ)
Признанието й дойде след като президентът Румен Радев отказа да подпише указа за назначаване на служебния кабинет заради участието на вътрешния министър Калин Стоянов в него.
Доц. Киселова коментира този сигнал с уговорката, че все още не го е видяла и не знае какво точно пише в него, за да коментира повече. Тя уточни обаче, че престъпление като натиск няма в Наказателния кодекс. "Има принуда. Сега въпросът е дали става дума за принуда", добави тя.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
"Не знам по кой текст от Наказателния кодекс е сигналът, защото съгласете се, че не всеки натиск се преследва по наказателен път. Трябва да се види кой състав на престъпление е, защото в определени случаи, натискът може да бъде административно нарушение", коментира преподавателят по конституционно право.
Нарушил ли е Радев Конституцията?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
От думите на доц. Киселова стана ясно, че президентът не е нарушил основния закон. Тя се аргументира с това, че държавният глава няма срок за назначаване на служебния кабинет от една страна, а от друга може да възразява, защото назначаването става с негов указ.
"Сигурно ще има поне разговор, ако не процедура за това, че президентът е нарушил Конституцията. Следващите седмици не трябва да бъдат насочени към това дали президентът е сбъркал, а Народното събрание да предприеме някакви усилия за избор на омбудсман и заместник-омбудсман. Това е работещото, а не да се влиза в деструктивен тон", смята преподавателят по конституционно право. ОЩЕ: ПП-ДБ канят на консултации всички без Пеевски, искат спешни промени с цел нов служебен кабинет
Избори - да, но не на 20 октомври
Доц. Наталия Киселова обясни какво според нея следва след неуспеха на проектакабинета "Грънчарова". "Избори ще има, но не на 20 октомври. Служебното правителство е предпоставка да има предсрочни избори, т.е. назначава се служебно правителство, след това определя датата. По тази причина има отлагане на изборите", смята преподавателят по конституционно право.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Припомняме обаче, че проф. Пламен Киров по-рано коментира пред медията ни, че в случай, че не се назначи нов служебен кабинет, избори може да има. ОЩЕ: Без нови предсрочни избори заради Калин Стоянов: И не, и да - мнения на експерти