Няма перспектива за формиране на устойчиво управление след предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Това показва изследване на социологическата агенция „Маркет линкс“, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет линск“ и представено от социолога Добромир Живков. То е проведено сред 1014 лица над 18 г. в страната в периода 15 септември - 20 октомври 2024 г. по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
Още: Дори физическа борба си представям срещу модела "Борисов и Пеевски"
37% от анкетираните са заявили, че ще гласуват, 27% „по-скоро, да“, 13% не са решили дали ще гласуват, 6% по-скоро няма да гласуват, а 16% са категорични, че няма да гласуват. Ако изборите бяха днес победителят е ясен – ГЕРБ-СДС с 24%, втори - ПП-ДБ с 14.1%, трети - „Възраждане“ – 13.1%, четвърти - Алианс за права и свободи – 8.3%, пети - ДПС – Ново начало – 7.2%, шести - БСП – Обединена левица – 7% и седми - ИТН – 4.6%. Второто място на предсрочните парламентарни избори не е решено.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Под чертата за влизане в парламента остават Величие с 3.6%, Синя България с 2.6% и МЕЧ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Около предсрочните парламентарни избори достига до критични стойности. 70-80% са неудовлетворените, като удовлетоврените от настоящата политическа ситуация са са около 10-11%.
17% от запитаните имат доверие към служебния кабинет Димитър Главчев, докато над 50% нямат доверие. В публичното пространство служебното правителство на Главчев се припознава с ГЕРБ.
Около 66% не са съгласни с твърдението, че служебните кабинети трябва да продължи да управлява. Обществото иска политическа отговорност за бъдещето на страната, защото безвремието не действа добре и България не може да се организира като държава, за да приеме важните закони, за да се движи напред.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
В обществото узрява идеята, „че така повече не може“ и би следвало да има позитивен ефект в мобилизацията на българските граждани на вота на 27 октомври. За над 70% от хората проблем остава корупцията по-високите етажи на властта.
Само 6% имат доверие към Народното събрание, а 74% нямат доверие в парламента. Въпреки сътресенията в 50-ото Народно събрани, 2/3 одобряват приемането на законодателния пакет, който ще донесе допълнителни средства в българския бюджет. Около 20% са крайните евроскептици в българското общество.
Още: Без ИТН и „Величие“ в 51-вия парламент: Проучване