Очевидно служебният кабинет няма да внесе нов бюджет, но поне между първо и второ четене на така внесения удължителен – какво можем да постигнем, така че да гарантираме финансовата стабилност на страната, но и да работим за повишаване на доходите – за нас това е абсолютен приоритет.
Още: Кой е Атанас Зафиров - предложението на Росен Желязков за вицепремиер
Още: Кой е Красимир Вълчев - предложението на Росен Желязков за министър на образованието
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова при поредната среща по темата за Бюджет 2023, която бе с представители на "Български възход".
ОЩЕ: Синдикатите поискаха от Радев нов бюджет за 2023, той прехвърли топката към партиите
"Ние ви представяме нашите предложения за параметри на бюджета и социални мерки. Макрорамката е съобразена с европейските практики и състоянията на европейските държави. Всички сме наясно, че нашата икономика е свързана и че процесите там се отразяват на нас. И, разбира се, един стабилен социален пакет, който сме изчислили, че е в рамките на 3 милиарда разходи, които можем да си позволим. Деца, млади хора и майки, на първо място. На второ, работници и особено работещите бедни на минимална заплата – това са около половин милион българи. Третата група са пенсионерите", обясни тя.
Още: Кой е Томислав Дончев - предложението на Росен Желязков за вицепремиер и министър на иновациите
Още: Кой е Манол Генов - предложението на Росен Желязков за министър на околната среда и водите?
Нинова отново представи пълния пакет мерки, сред които увеличаване на минималната заплата на 850 лв., безплатни учебници и лекарства за деца, младите хора до 26 години да бъдат освободени от данък върху доходите, дефиниране на понятието „енергийна бедност” и други.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой е Георги Георгиев - предложението на Росен Желязков за министър на правосъдието
Още: Кой е Атанас Запрянов - предложението на Росен Желязков за министър на отбраната
"Слава богу, за икономиката вече реагирахме и сме я осигурили с приетото решение за 200-те лв. и по наше предложение за училища, болници, църкви, музеи – тези организации, които бяха подложени на натиска на свободния и либерализиран пазар. Виждаме, че започват да вървят и данъчните закони в комисиите, те са част от законите за бюджета. Виждаме обаче и някои несъответствия. Приемат се закони, които, примерно, вчера се увеличава акциза на определени стоки, а това в удължаващия закон за бюджета не е нито отразено, нито предвидено. Вече, под нашия натиск, се говори, че служебният кабинет може да преосмисли и да увеличи минималната заплата на 850 лв., но това в закона за удължаване не е предвидено. Предупреждаваме от опит, че това ще предизвика сериозни колизии. Ще удължим сега действащия уж закон за бюджета, но ще се натовари с допълнителни решения, които няма да съответстват на този закон. Казвам ви всичко това, за да аргументираме необходимостта между първо и второ четене да постигнем едно разумно съгласие за промени в удължителния закон, но с гаранции, че това няма да доведе до финансови затруднения", завърши Нинова.
ОЩЕ: Нинова към ГЕРБ: Имаме сериозни различия с вас. Борисов го играе добрият Дядо Мраз (ВИДЕО)
Още: Кой е Валентин Мундров - предложението на Росен Желязков за министър на електронното управление
Още: Кой е Росен Желязков - предложението на ГЕРБ за премиер