Тази седмица цялата сделка в прокуратурата. Хайде да видим, след като говорим за ревизия на Прехода. За това призова лидерът на БСП Корнелия Нинова по отношение на сделката за ЧЕЗ.
Корнелия Нинова видя основата на проблема още от времето на Симеон Сакскобургготски, когато било предвидено държавата да има 33% в ЧЕЗ, което позволявало контрол, страната получавала дивиденти, имало забрана да се продава на офшорки, но Бойко Борисов продал тези 33 процента при първия си мандат. Лидерът на БСП иронизира и как за две седмици ГЕРБ минали към "лявата идея" да има държавен контрол върху ключови предприятия, каквото е ЧЕЗ. Бихме искали да стане така и с други предприятия, заяви тя. Когато се управлява от държавници, държавата не е лош стопанин, подчерта Нинова, без да коментира какви държавници виреят в България. Все пак Нинова уточни пред БНТ, че не става въпрос за насилствена национализация.
Същевременно лидерът на БСП видя ситуация, в която чешкият премиер Андрей Бабиш обвинил Бойко Борисов в лъжа, визирайки това дал ли е Бабиш на Борисов секретни документи за сделката с ЧЕЗ или не. "Мисля, че скандалът с ЧЕЗ ще се разраства в международна линия, защото чешкият премиер обвини българския премиер в лъжа. А когато си председател на Съвета на Европа, да влезеш в тази ситуация е голям проблем на Борисов и на България и последиците не закъсняха. По този начин правителството постави държавата и народа ни на колене пред волята на един човек – какво ще каже Гинка Върбакова в Чехия", коментира Нинова. Според нея не може да се постави държавата "на колене" пред волята на едно физическо лице, което и да е то.
Някой купува 1/3 от електропреносната мрежа на България, някой ще контролира през сметките за ток живота на 3 млн. българи, а няма много информация кой е този, как финансира сделката, как ще се връщат тези пари – дали няма да се връщат през увеличения на сметките за ток, изброи своите аргументи Нинова защо трябва да има обществен натиск по темата "ЧЕЗ". Попитана кой стои зад Върбакова, червеният политик заговори за банките, които стоят зад сделката, но които вероятно сега щели да се оттеглят и идвал въпросът кой ще дойде на тяхно място.
На въпрос какви гаранции искат БСП, Нинова отвърна, че правителството трябва да гарантира поне три неща. Първо – националната сигурност, т.е. да се знае, че който купи ЧЕЗ, няма някой ден да реши да изключи 1/3 от електропреносната мрежа, теоритично. Втората гаранция е цените на тока да бъдат поносими към стандарта на живот, а третата – някой да понесе политическа и друга отговорност, обясни лидерът на БСП.
Нинова обясни, че няма достатъчно информация – затова се съмнява в бъдещото управление на ЧЕЗ, визирайки информации за "международни банки", разследвани за пране на пари, без да споменава имена. В края на миналата седмица, на изслушването пред парламентарните комисии по енергетика и сигурност беше намекнато, че става въпрос за Credit Suisse.
Председателят на БСП не пропусна да каже и, че всички разбрали "истината", след като Гинка Върбакова нападнала председателя на най-голямата опозиционна партия и президента, повтаряйки пресконференция на ГЕРБ. Нинова се подигра и как ЧЕЗ, както и ЕРП-тата, не е стратегически обект, а оградата по границата е, за да не може да се разкриват далаверите там.