Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нинова: 2,5 млн. българи бяха излъгани от ГЕРБ и ОП

14 май 2017, 14:12 часа • 1933 прочитания

2,5 млн. българи бяха подведени от предизборни обещания и излъгани от следизборните действия на ГЕРБ и Обединени патриоти (ОП). Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред Националния съвет на партията.

Нинова изтъкна, че ОП са се отказали от предизборните си обещания. По груби сметки само след месец и половина след изборите около 2,5 млн. българи са подведени от предизборни обещания и излъгани от следизборните действия на ГЕРБ и ОП, категорична бе Нинова.

От друга страна тя припомни, че в парламента има една тема, по която всички депутати постигнаха съгласие за общи действия, а именно бъдещето на България в ЕС и председателството на Съвета на ЕС. „Въпреки това без дискусия в парламента, дори без информация правителството „Борисов – 3“ определи българския еврокомисар. Заради игрите с Ирина Бокова и Кристалина Георгиева загубихме важен ресор и получихме дигитализация“, заяви лидерът на БСП, цитиран от БГНЕС.

Заявили сме, че ще бъдем опозиция на управляващите в парламента, но това трябва да се случва и по места. Оставаме последователни към хората, които ни подкрепиха и категорична алтернатива на ГЕРБ и ОП, посочи Нинова.

Нинова смята, че има разминаване между думи и дела на премиера Борисов и посочи – „на думи той търси национално съгласие и е обединител, на действие парламентът няма никакво значение и принципът е – аз решавам, вие изпълнявате, тоест преоблякъл се Илия пак в тия”. Два пъти да правиш едни и същи грешки в политиките, с едни и същи кадри, два пъти народът да тe сваля от власт и да смяташ, че трети път по същия начин ще има различен резултат, е липса на всякаква прозорливост, категорична бе Нинова.

Според нея сериозната отлика на сегашния кабинет Борисов 3 спрямо предходните е включването на националистически партии в състава му. „Когато Атака подкрепяше отделни решения на правителство на БСП, без да е включена в състава му, това беше представяно от ГЕРБ в България и Европа като огромен проблем и отстъпление от демократични принципи. В предизборната кампания за парламентарните избори 2017 представители на ЕНП, политическото семейство на ГЕРБ, определиха БСП като популистка партия и призоваха българските граждани да не ни допускат във властта. Защитата на българското производство и отказът на БСП да подкрепи СЕТА беше определено като антиевропейска политика”, припомни Нинова.

Освен това тя посочи, че тогава ГЕРБ са внушили, че БСП ще отклони България от европейския й път. „Днес те официално си партнират с националистически партии, които призоваваха за излизане от членството на ЕС и НАТО, изгонване на чуждестранни инвеститори, прекратяване на бази на НАТО у нас. Днес ЕНП приема това безрезервно. Тези двойни стандарти показват само едно, че не са важни принципите на демокрацията, европейските ценности, а единствено властта”, изтъкна лидерът на БСП.

Нинова коментира, че най-важното е, че ГЕРБ и ОП са се отказали от предизборните си обещания. „Няма друго правителство, което толкова бързо, по-малко от месец след изборите, да е подменило вота на гражданите, които гласуваха за тях. Нинова даде за пример това, че ОП се отказаха от намерението си минималната пенсия да стане 300 лв. и да се преизчислят всички пенсии като по този начин са излъгали 2,2 млн. българи. От друга страна Нинова посочи, че едни граждани са получили саниране безплатно, други ще го получат сега, ако си платят, а трети въобще няма да го получат, независимо, че средствата идват от данъците, извън европейските”, смята Корнелия Нинова.

Не на последно място лидерът на БСП припомни позицията на пленума за референдума на Слави Трифонов от 6 ноември 2016 г., а именно, че БСП подкрепя въвеждането на смесена избирателна система с мажоритарен избор и предлага на държавните институции и специалистите да се включат в обсъждането и разработването на проект за такава избирателна система. Нинова предложи Националният съвет на БСП да възложи на ИБ и ПГ на БСП да разработи промени в Закона за въвеждане на мажоритарно смесена система, което да бъде обсъдено между парламентарната група и пленума и да се внесе в парламента.

Преди заседанието на Националния съвет на партията бившият председател на БСП Михаил Миков изказа мнение относно евентуалното предложение, което се очаква Нинова да направи пред пленума, депутати да не бъдат част от ИБ и го определи като погрешен подход. Миков уточни, че трябва да има връзка между тях, защото народните представители са също политици и участват в политически орган, както и във вземането на решения. Според него промените в Устава показват, че са основателни обвиненията срещу лидера на БСП, че управлява партията еднолично. От своя страна депутатът от БСП Атанас Мерджанов заяви, че разделянето е „нон сенс“.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес