Русия спря газовите доставки за България. Ситуацията е нестандартна и държавата ни трябва да се държи хладнокръвно. Правилна е идеята да има консултиране с другите европейски партньори, за да имаме обща европейска позиция. Хубавото е, че идва летният сезон. Това каза бившият министър на икономиката Николай Василев в „Още от деня“ по БНТ.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
„Това е поредната сфера, където бюджетната политика на държавата и това, че парите на Бюджет 2022 свършиха, се отрази на Чиренското хранилище и то е почти празно. Полша се е подготвила – нейните хранилища са пълни на 70%“, допълни той. Според Василев е необходимо да се обърне специално внимание на бюджета, защото, ако той се „оплеска“, всички други кризи не могат да бъдат решени. „Най-щедрият бюджет в историята на България пак не стига и ще актуализираме бюджета. Въпросът е, от къде ще дойдат тези милиарди? Цялата политика на огромни дългове, огромни дефицити, огромно харчене и постоянни актуализации изобщо не ми харесва“, коментира той.
Прогнозата на Василев е, че след евентуалната актуализация на бюджета в края на година ще отчетем разходи от 69 млрд. При положение, че през доста добрата предепидемична 2019 г. са били 40 и няколко млрд. "Бюджет 2022 е най-популисткият бюджет в историята на България, защото никога не сме харчели толкова голям процент от брутния вътрешен продукт, както не сме харчели и толкова милиарди, които не се използват ефективно“, смята бившият министър на икономиката.
„Като свърши фискалният резерв до 8 април и останахме с резерви за един ден напред, тогава ми дойде наум, че това е причината да не започне закупуването на зърното, защото нямахме пари. Също така поради това, че нямаме пари, не се плаща на пътностроителните фирми и е празно хранилището на Чирен, а не защото сме некадърни и не можем да го управляваме“, каза още той.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Една предизборна и следизборна мантра, която правителството постоянно повтаряше е, че има пари в държавата и ако се спрат течовете, поне 8 млрд. годишно ще дойдат и ще стигнат за всичко. Моите въпроси са след две служебни правителства и едно редовно – спряха ли течовете в България; падна ли корупцията; къде са парите и защо не стигат за нищо“, попита той.
Следете на живо ситуацията около спрените доставки на руски газ за България тук.