Годишната данъчна декларация е задължение за всеки бизнес, в това число и за фермерите. Необяснимо е да се иска допълнителна финансова подкрепа, без да се подаде декларация, от която да се види, че някой е на загуба. Това заяви на специален брифинг премиерът Николай Денков по повод заявената готовност на фермери за протести.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
По-рано тази вечер от Националната асоциация на зърнопроизводителите обявиха безсрочни протестни действия. Те започват утре, 6 февруари, в 10:00 часа.
Още: Държавата ще подпомогне само губещите зърнопроизводители (ВИДЕО)
„Не може да се подпомагат зърнопроизводители, които могат да се окажат на печалба. Това противоречи на икономическата логика, правилата и правата на останалите граждани“, категоричен бе Денков. Той даде пример с предходните три години и средствата, които са били отпуснати на сектора. „Зърнопроизводството е сред най-печелившите сектори у нас. През 2020 година декларираната печалба е между 900 милиона и 1 млрд. лева. За 2021 е 2 млрд., а за 2022 – 3 млрд. лева. Дали през 2023 година са на загуба, предстои да видим“, обясни премиерът.
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Николай Денков бе категоричен, че още със съставянето на това правителство е обявено, че аграрният сектор е приоритетен. По думите му, през първите 6 месеца са отпуснати над 3 млрд. лева европейско и национално финансиране. За второто шестмесечие, сумата е над 1,7 млрд. лева. „За 2023 година България е на второ място след Полша по обем на средствата, отпуснати заради войната в Украйна“, уточни още той.
Още: Напрежение: ГЕРБ и ПП-ДБ не могат да се разберат за поста на Денков след ротацията
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство
Министър-председателят бе категоричен, че наследените проблеми, които са се трупали през последните 30 години, няма как да се решат за няколко месеца. „В дискусията набелязахме редица промени в законите, за които имаме съгласие и от зърнопроизводителите. Подкрепяме техните искания за облекчаване на екологичните изисквания, ЕС също обяви, че ще работи в тази посока“, допълни той.
"Всеки ден в протести забавя възможността да ги подпомогнем"
Денков изрази съмнение, че тези протести неслучайно идват точно преди ротацията в правителството. Той призова зърнопроизводителите да продължат съвместната си работа, за да уточнят заедно текста и да подпишат меморандума. „Всеки ден в протести забавя възможността да ги подпомогнем“, подчерта премиерът.
Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди
Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ
Още: Земеделците остават в стачна готовност, обсъждат дали да приемат предложенията на властта
„Прегледах всички искания, които са представили днес, нямаме различия по нито едно от тях освен по исканията да получат подкрепа, без да могат да докажат, че са на загуба. Няма как да подкрепяме стопани, които ще се окаже, че през 2023 година са били на печалба. В момента не спорим за това каква е сумата, а за това, че ще подпомогнем само тези, които докажат, че са на загуба през 2023 година през декларациите, които така или иначе са задължени да подадат към НАП“, подчерта отново Денков.
Той отказа да разкрие дали името на земеделския министър Кирил Вътев е обсъждано сред евентуалните министри, които може да бъдат сменени при ротацията, тъй като не са приключили разговорите с Мария Габриел. Самият земеделски министър уточни, че протестиращите днес не са предявили никакви конкретни и ясни искания, а просто са поискали оставката му.