Отказ да одитират и сертифицират машините за гласуване преди евровота е получила ЦИК от шест институции, пише "Монитор". Информацията става ясна от анализа на изборната комисия, публикуван на сайта на комисията. Докладът на ЦИК за резултатите от изборите бе представен пред депутатите от правната комисия преди няколко дни. Тогава Стефка Стоева - шеф на комисията - съобщи, че има нужда от законодателно уреждане на няколко въпроса. Един от тях бе точно този, като тя поиска занапред проверката на машините да се извършва от държавен орган.
Фактът, че на евроизборите през май те наброяваха 3 000, а за местния вот се предвижда да са двойно повече – 6 000, засилва необходимостта от одит. Преди изборите за Европейски парламент през тази година, писма за извършване на услугата са били изпратени до Държавната агенция по метрология и технически надзор, Държавната агенция за електронно управление, ДАНС, МВР, Българския институт за стандартизация, както и до Българския институт по метрология, става ясно от доклада на ЦИК.
Всички институции обаче отказали и затова се наложило комисията да изпрати писмо до Министерски съвет с искане да бъде посочен конкретен държавен орган, който може да одитира устройствата. Отговор от ведомството така и не бил върнат на ЦИК и затова се наложило комисията сама да сформира екип от експерти от БАН и СУ. А заради цялото това забавяне и поради големия брой на машините докладът по одита и сертфицирането бил готов два дни преди самите избори.
От документа става ясно също, че за първи път МВР е охранявало склада, където се съхранявали машините, както и тяхното транспортиране до секциите. Това нововъведение пък довело до проблеми в организацията и комуникацията между ЦИК, МВР, доставчика и самите секции. Очаква се за местните избори наесен да се достигне и до балотаж. Всичко това означава, че за седмица машините ще трябва да бъдат върнати до склада, където отново да бъдат охранявани. После пак трябва обратно да се транспортират до секциите. Междувременно, на софтуера им ще се наложи да бъдат направени и нови настройки.
В заключение от ЦИК заявяват, че закупуването, вместо наемане на машините за гласуване, ще изисква сериозна логистика. В такъв случай ще трябва да бъде извършена организация по придобиването, актуализирането, транспорта до секциите, наемането на складовете, съхраняването и стопанисването между изборите. От ЦИК искат всичко това да се извърши от администрацията на МС.