Посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова беше позорно изгонена от присъстващите на изложбата световноизвестния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). На видеокадри се вижда как присъстващите започват да скандират: "Тук не е Москва!", а руската посланичка се насочва към изхода. Изложбата беше открита в 18:00 ч. в Националната галерия – "Квадрат 500".
Гуцанов с Митрофанова подобно на Тръмп с Путин: Кое е нередно, пита БСП министърът
ВИДЕО: Ива Рудникова
Събитието
Анонимните художнички, които по време на своите акции носят маски на горили, представят ретроспективната изложба "Изкуството да си непослушна". Изложбата е част от многогодишния проект на БФЖ "Фонд за артистични проекти на жени". През следващите три месеца зрителите ще могат да видят емблематични плакати, видеоклипове и инсталации от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, Центъра "Жорж Помпиду"), както и изцяло ново авторско произведение, вдъхновено от българския контекст. Изложбата ще проследи 40-годишната история на Guerrilla Girls – от създаването им през 1980-те в Ню Йорк до днешните им интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото.
Още: Непослушните Guerrilla Girls с първа ретроспективна изложба в България
Българската публика ще има уникалната възможност да се докосне до техния новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.
Вкусът на Митрофанова
Припомняме, че в края на миналата година руската посланичка Елеонора Митрофанова организира прием с видни лица на поддръжниците на руското посолство и режима на Путин, стана ясно от публикация на бившия кандидат за депутат от БСП и пиар експерт Евгени Минчев. Тогава Митрофанова беше поканила гости като лидера на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов, председателят на партия АБВ Румен Петков, пловдивският бизнесмен и функционер в БСП Георги Гергов, бившите депутати Красимир Премянов и Светлана Шаренкова от левицата, Димитър Иванов и други.
"Звездна" компания: Евгени Минчев, Костадинов и Премянов на прием при Митрофанова (СНИМКИ)