„Обнадежден съм от срещата на министър-председателя с Националното сдружение на общините, защото разговорът от почти две десетилетия – за финансова децентрализация, за силна местна власт, за силни градове, за силни региони, както е в модерните демокрации и богатите държави, към които се стремим, беше поставен отново на дневния ред“, заяви в интервю за програма „Хоризонт“ на БНР Найден Зеленогорски, председател на гражданското сдружение "Достойнството на един народ" (ДЕН) и народен представител от Демократична България в 46-ия парламент.
По време на правителствата на ГЕРБ съветът за финансова децентрализация към Министерския съвет буквално не функционираше и през годините се подценяваха възможностите за ускорено развитие на общините, заяви председателят на сдружение ДЕН.
"Ако в тази пандемична и политическа криза общините бяха спрели да функционират, държавата щеше да се разпадне", коментира действията на общините през последната година и половина Найден Зеленогорски. Държавата не реагира адекватно, за да подкрепи общините в тази битка на първа линия срещу пандемията. Там са общинските болници, там са ДКЦ-тата, там са социалните служби и административното обслужване на гражданите, каза още той.
Затова в политическата програма на "Демократична България" са включени предложения за финансова децентрализация, включително самостоятелни бюджети на районните администрации в София, Пловдив и Варна. Ние от ДЕН предлагаме конкретно 2% от данъка върху доходите на физическите лица да остават директно в местния бюджет. Ако това стане факт, в бюджетите на общините ще останат допълнително около 850 милиона, което ще позволи да се изпълнят изискванията на Европейската харта за местно самоуправление, според която общините трябва да разполагат с достатъчно финансови ресурси, за да могат да изпълнят идеите и целите, с които кметовете и общинските съветници са избрани, каза Зеленогорски.
"Цените на тока, топлоенергията и водата се отразяват драматично на общините", заяви председателят на гражданско сдружение ДЕН.
Найден Зеленогорски се надява, че в следващия парламент, при обсъждането на държавния бюджет за 2022 година ще може да се проведе дебата за финансовата децентрализация и силна местна власт, за която от Демократична България и ДЕН настояват.