Местното самоуправление е най-близо до хората и може да взема най-адекватни решения, както и да откликва по най-бърз и ефективен начин. Това е мнението на Найден Зеленогорски - председател на сдружение "Достойнството на един народ-ДЕН".
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
Според него законопроектът на ГЕРБ-СДС за създаване на кметство с над 300 души, регистрирани по постоянен адрес в няколко населени места, чрез подписка или референдум е законодателство на парче. Липсата на обща административно-териториална концепция отдалечава България от това да бъде модерна държава с второ ниво на местно самоуправление.
Дискусията продължава повече от 20 години, напомни той в предаването "Хоризонт до обед" в БНР. И обясни:
"Надявахме се, че тези теми ще бъдат обсъждани и сега при промените в Конституцията. Всички политически сили прегръщат темата преди избори, а след избори, вместо да децентрализират властта, да децентрализират финансите и да дадат възможност на най-ниското ниво - местното самоуправление, да взема важните решения, те започват да централизират власт и финанси. По този начин ние категорично се разминаваме с практиките в утвърдените проспериращи демокрации, към които се стремим, където има регионализация и силна местна власт и където огромна част от финансите на общините и кметствата се разходват в името на хората с легитимно решение на местно ниво. В България в момента държавният бюджет разписва почти всичко на общините. Единствено 10% от бюджетите на общините се управляват с решения на Общинския бюджет. Тази промяна в Конституцията трябваше да се случи. След нея трябваше да се случат множество промени в законите на България".
Зеленогорски смята за адекватно там, където има населени места със 100 постоянно живущи граждани, да се провеждат избори за кмет. "Не разбирам защо ако живееш в малко населено място, ти да нямаш право на избор".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Той изтъкна и че в страната има няколко десетки общини, които не отговарят на изискванията да бъдат общини. По думите му трябва да се променят параметрите за съществуване на община.
Зеленогорски е категоричен, че няма нищо страшно една малка община да се влее в по-голяма и по този начин да си учеличи административния капацитет, защити интересите и повиши качеството на живот на гражданите.
Според него цялата концепция трябва да бъде анализирана отново. "В момента се предлага законодателство на парче, без сериозна експертна дискусия", отбеляза той и добави, че липсват дългосрочни стратегически цели за гарантиране на силна местна власт.
Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие
Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"
Oще: Найден Зеленогорски: Парламентът трябва да увеличи бюджета за култура!