"Най-ефективната мярка за въвеждане на ефективен контрол и търсене на отговорност от главния прокурор, е промяна в Конституцията. Гледам с надежда усилията на Народното събрание да постигне консенсус по това“, заяви пред журналисти правосъдният министър Надежда Йорданова преди откриването на конференцията на "Да България".
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Тя е категорична, че е възможно главният прокурор да не бъде недосегаем. Пояснявайки уверенията на премиера Кирил Петков, че не само Господ ще е над главния прокурор, Йорданова обясни как ще се стане това - чрез въвеждането на ефективен контрол за търсене на контрол на главния прокурор.
"Механизмът, който разработваме – ще бъде избиран достатъчно високопоставен магистрат, най-вероятно съдия с опит в наказателното правораздаване. Изборът ще бъде правен от ВСС чрез нарочен софтуер на принципа на случайното разпределение на делата от широк кръг магистрати и няма да може да бъде субективно променян", посочи Йорданова. Освен това, механизмът предвижда достатъчно гаранции за този магистрат – първо, главният прокурор да не може да оказва методическо ръководство, също да може след като приключи разследването, независимо от неговия край, този магистрат да има гаранции, че неговата кариера ще продължи необезпокоявано от главния прокурор, добави министър Йорданова. Тя посочи още, че се предвижда да има възможност, в зависимост от конкретната ситуация, главният прокурор да може да бъде временно отстраняван от длъжност. "Това е обичайна възможност, когато длъжностно лице се разследва – да може да бъде временно отстранено от длъжност, за да не влияе на разследването", отбеляза Йорданова.
Правосъдният министър очерта и основните стъпки за съдебната реформа и изтъкна предприетите действия за закриване на специализираните прокуратура и съдилища.
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Това което предстои е подготовка на по-мащабна промяна в Закона за съдебната власт, относно конкурсите и атестирането на магистратите, още по-голяма независимост на съдиите, засилване на съдийското самоуправление и подобряване на работата на ВСС. Вчера беше оповестено, че в парламента тръгва дебат за постигане на консенсус за постигане на конституционни промени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
Успоредно с това и подготвяния механизъм за отчетност и търсене на отговорност на главния прокурор, министър Йорданова съобщи, че усилено се работи по законопроект за промени в Закона за домашното насилие и че очакванията са в края на февруари той да бъде в Министерския съвет.
"В понеделник отваряме следващата голяма тема - реформата в юридическото висше образование", съобщи още министър Йорданова и подчерта, че е изключително важно студентите да имат разширено обучение по правото на ЕС и по правата на човека.
Ще бъдат предприети действия и по отношение на несъстоятелността, тъй като в България търговската несъстоятелност не действа така бързо и ефективно, както ни се иска, отбеляза още Йорданова.
Още: Денков: Вотът на недоверие няма да мине
Още: Калин Стоянов видя колебание в хората на Доган: Доста са объркани