"Много често мерките за неотклонение, например домашният арест или други форми на мерки за неотклонение, като че ли се използват като репресия. Тоест много е важно някой да бъде ударен, задържан и по-малко важно е колко бързо ще бъде разследвано съответното престъпление и внесен обвинителният акт в съда". Това коментира по БНР министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
Още: Ивелин Михайлов знае каква е съдбата на правителството
Според Йорданова, прави впечатление как чрез процедурни правила с изисквания за допустимост висшите магистрати се опитват да откажат разглеждането на част от обстоятелствата, посочени в искането за отстраняване.
На въпроса дали има нарушения от страна на МВР при арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, отбелязва, че от правна гледна точка МВР има правомощия да действа при условия на неотложност, но дали са били налице такива условия, ще се произнесе съдът.
"Това, което ние правим, е да настояваме за отговорност на главния прокурор. Това не е война, това е правова държава. Що се отнася до прокуратурата като институция, в рамките на правомощията си ние си взаимодействаме с прокуратурата, заяви още министърът.
Още: Пеевски ще подкрепи кабинета "Желязков"
След решението на Конституционния съд, ВСС трябва да гледа по същество представеното предложение за предсрочното освобождаване на Иван Гешев, съобщи още правосъдния министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МЕЧ плаши с бунт в пленарна зала: Ще пуска "черен котарак"
Още: ДПС открай време е блато: Говори доц. Александър Христов
Правосъдният министър споделя своите опасения, че не може да приеме ситуацията, при която прокуратурата докладва провеждането на своите досъдебни производства в срок като много удобно си спестява удължаването на сроковете по досъдебни производства, за да бъде всичко развивано в срок.
Относно разногласията в коалицията, министърът на правосъдието е на мнението, че в сектор правосъдие върви изпълнението на приоритетите, както са договорени. Йорданова не е участвала в разговори за излизане на ДБ от управляващата коалиция.
Още: Управляващите пак измъкнаха вътрешния министър от изслушване за контрабандата
Още: Драгомир Стойнев: Хората на Доган не може да са с управляващите и с опозицията