“Демократична България” не е против украинският президент Володимир Зеленски да говори пред българския парламент, но България още не е предоставила поисканата от Украйна военно-техническа помощ. Може би е добре първо да си свършим работата“. Това заяви Надежда Йорданова в интервю за „Още от деня“ по БНТ на въпрос дали коалицията ѝ ще подкрепи предложението на ГЕРБ украинският държавен глава да отправи видеоприветствие към 48-ото Народно събрание на първото му тържествено заседание в сряда. Тя напомни, че ДБ още през март е предложила Зеленски да говори пред парламента, но е важно кой е най-удачният момент за това. “Все пак България има неизпълнен дълг към Украйна”, каза Йорданова.
Утре представители на парламентарните групи от новия парламент ще обсъдят предложението на ГЕРБ за отправяне на покана към Зеленски. На днешната среща бе прието искането на “Демократична България” посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова, заедно с посланика на Беларус Никита Лешуков да не бъдат сред дипломатите гости на тържественото откриване на 48-ото Народно събрание на 19 октомври. „Нашите аргументи бяха чути и политическите сили успяха да вникнат в сериозността на обсъждания въпрос“, каза Йорданова.
На въпрос дали с днешното решение срещу Митрофанова, подкрепено от ДБ, ПП, ГЕРБ, ДПС и отчасти “Български възход” не е сформирано евроатлантическо парламентарно мнозинство, Йорданова отговори: “Всякакви говорения и призиви за евроатлантически коалиции не могат да прикриват и заместват отказа от върховенство на закона и борба с корупцията. „Демократична България“ няма да отстъпи от това.” И напомни позицията на дясната коалиция, че няма да подкрепи кабинет с мандата на ГЕРБ.
По думите ѝ, има възможност за съставяне на правителство с втория мандат - на ПП. “От тях ще очакваме каква формула и какъв формат на разговорите ще предложат. Тогава ние ще вземем своето решение”, каза Йорданова. А ако ГЕРБ подкрепят втория мандат, остават трите условия на ДБ, от които тя няма да отстъпи: ясна позиция спрямо войната в Украйна, върховенство на закона и чисти от корупция институции, бюджетна и финансова политика, която да гарантира, че България ще влезе в Еврозоната на 1 януари 2024 г. Тя отхвърли като преждевременни хипотезите за третия мандат: “Нека да изчакаме съвсем спокойно конституционната процедура. Ако се стигне до трети мандат, ще говорим отново”.