България не може да бъде обвинена за каквато и да било причина за тази катастрофа. Така заместник-министърът на транспорта Красимир Папукчийски коментира по БНТ дерейлирането на влаковата композиция в Пирот.
По думите му само товарът е български, а цистерните са германски и френски. В Димитровград влакът се приема от сръбската страна, допълни Папукчийски.
В момента на територията на България има над 20 товарни влака, които изчакват с направление Сърбия, но връзката е прекъсната заради инцидента.
Очаква се в Сърбия да се предприемат мерки по възстановяване на движението, но не могат да декларират, че в рамките на деня ще се справят и да възстановят движението, каза Папукчийски.
Не повече от 2 до 4 влака на денонощие могат да бъдат пренасочени през Дунав мост.
Заместник-министър Папукчийски очаква най-късно в утрешния ден да бъде възстановено преминаването в района на Пирот.
ОЩЕ: Започва изтеглянето на цистерните с амоняк край Пирот
Силнотоков кабел, който е подал напрежение към управляващите кабели на стрелките, е причината за излизането от релсите на влака Бургас – София, каза още Красимир Папукчийски.
Инцидент на Централна гара София доведе до хаос. 152 влака закъсняха, 24 бяха отменени и 4 отклонени.
„На този етап комисията работи по две направления. Има пробив на силнотоков кабел, който е подал напрежение към управляващите кабели на стрелките. За жалост това е изключително лошо съвпадение на ситуацията“, каза Папукчийски.
„Този кабел е подал 1500 волта към стрелките, разконцентрирал ги е и една от тях се е обърнала. Хубавото е, че при извършването на ремонтите се ограничава скоростта на движение на влаковете в рамките на 25 км/час. Поради тази причина не се стигна до сериозни щети и до загуба на човешки животи“, обясни той.
„Това, което се случи, нямаше как да бъде предотвратено от каквато и да било човешка реакция, т.е. пробивът на кабела не е възможно да бъде засечено от който и да било служител. В рамките на няколко секунди се случва това“, заяви заместник-министърът.