Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за администрацията, според които висши служители от държавната администрация трябва да имат висше образование и степен „магистър“.
Предложението е на депутати от Реформаторския блок, начело с Бойка Маринска от ДБГ и ще засегне всички служители, които се назначават от Министерския съвет или друг държавен орган, като областни управители, заместник-министри, шефове на агенции и комисии. Извън обхвата на промените ще останат единствено изборните държавни длъжности: министър-председател, заместник-министър председателите, министрите, кметовете на общини, райони, кметства и кметските наместници.
„Логично е заемането на висок държавен пост да е обусловено от повишени очаквания за компетентност на съответната личност от страна на обществото“, мотивират предложението си вносителите.
Според тях предвид многократните скандали и въпроси, повдигани в публичното пространство, относно кадрови назначения със съмнителна репутация и образователен ценз чрез медиите, въвеждането на подобно изискване ще играе ролята на своеобразен филтър, който ще отсява предварително кандидатурите и ще елиминира възможността за предложения, зад които се крие явен лобизъм, политически компромис и липса на професионални аргументи при номинирането им.
Изменението се предвижда да влезе в сила след обнародването на закона в Държавен вестник. То ще се прилага за новите назначения, извършвани след тази дата. Това ще бъде вписано в преходните и заключителни разпоредби на закона.