Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще бъде компетентният орган, който ще извършва подбора на кандидатите за европейски делегирани прокурори. На министъра на правосъдието пък ще бъде задължението да уведомява европейския главен прокурор за излъчените кандидатури. Това решиха депутатите с одобрените на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Така на практика европейските делегирани прокурори ще бъдат единствено магистрати, част от държавното обвинение в България.
Припомняме, че българският представител в колегията на Европейската прокуратура е бившият административен съдия Теодора Георгиева. Тя беше одобрена от Съвета на ЕС през лятото, заедно с представителите на останалите 21 държави от съюза, които участват в Европрокуратурата, ръководена от Лаура Кьовеши.
По време на днешните дебати опозицията от БСП остро възрази срещу готвените промени. Според левицата Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да бъде органът, който да излъчва кандидатите, а не единствено колегията на прокурорите. Така в работата на този орган ще могат да се включат и други магистрати. „Въпросът е – кой ще изберем и как ще го изберем?“ – заяви лидерът Корнелия Нинова, според която най-големият проблем на днешните управляващи е корупцията.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
„Трябва да отчетете кога европейските ни партньори имат доверие в България – когато управлява ГЕРБ и Борисов“, не закъсня отговорът на Десислава Атанасова от управляващата партия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
Европейската прокуратура започва работа
Службата на европейския прокурор (EPPO) ще упражнява надзор, ръководи и наблюдава всяко разследване и наказателно преследване, което ще се предприема от европейските делегирани прокурори, като националната прокуратура няма да има правомощия за контрол.
Преди време пък законодателният орган реши делата, образувани от европейските прокурори, да бъдат подсъдни на Специализирания наказателен съд.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци