Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията, с които се намалява мандатът на членовете на антимонополната комисия.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Гласуваните изменения предвиждат той да се намали от седем на пет години. Така мандатът се възстановява, какъвто е бил в периода 2010-2021 г.
Законопроектът мина с подкрепата на партиите от управляващата коалиция и "Възраждане", а ГЕРБ и ДПС гласуваха "против".
Предвижда се Комисията да се състои от председател, двама заместник-председатели и четирима членове. Със законопроекта се въвеждат и допълнителни гаранции за независимост и професионализъм по отношение на членовете на КЗК.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Сред промените е и това, че комисията вече ще има двама заместник-председатели. По план сегашният състав на КЗК трябваше да бъде сменен догодина, след като в началото на 2021 г. по време на третото правителство на ГЕРБ мандатът беше увеличен на 7 г. Председател на комисията е Юлия Ненкова (на снимката, майка на депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, бел. ред.), която беше избрана през 2016 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
В заключителните разпоредби на приетите на първо четене текстове обаче е записано, че когато законопроектът бъде приет, в едномесечен срок от влизането му в сила ще започне процедура по избор на нов председател, заместник-председатели и членове на комисията.
Дебатът
По време на дебатите в пленарна зала от опозицията обвиниха управляващите в желание да овладеят регулаторните органи и поискаха политически консенсус за избора на техните състави. Според управляващите КЗК не е ефективна и независима и промените са връщане към нормалността.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви, че движението няма да подкрепи проекта. Според него с промените органът се политизира. Цонев беше категоричен, че всичките стъпки на ПП са повторение на тези на ГЕРБ, защото през 2009 г., когато партията на Борисов влезе във властта, е имало същото "изчегъртване".
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС видя в законопроекта опит за овладяване на органа. По думите му увеличаването на заместниците на председателя е опит за създаване на квотен принцип, който да отговаря на коалиция. Депутатът стигна още по-далеч и определи промените като "вендета". Той смята, че управляващите искат да "обезглавят органа и да назначат свои хора".
Мартин Димитров от "Демократична България" съобщи, че за цялата 2020 година КЗК е извършила една единствена проверка на място.
"Когато нямаш проверки на място, как да хванеш нарушителите? Това означава да чакаш те сами да дойдат в КЗК, за да се предадат и да кажат: "Ние сме нарушителите, хванете ни".
Съпартиецът му Георги Ганев даде заявка, че реформата минава и през хората, за които е било важно да са добри. Той каза, че ако промените минат и ДБ издигне кандидати, то за тях ще е най-важно кандидатите да са добри и няма да има значение чии са.
"Няма значение какъв е цветът на котката, важно е да лови мишки", обобщи Ганев.