Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: ГЕРБ, ДПС и БСП върнаха хартиените бюлетини

04 ноември 2022, 17:44 часа • 8335 прочитания

С гласовете на мнозинството от ГЕРБ, ДПС и БСП, по-известно като "хартиената коалиция", Народното събрание прие на първо четене в промените в Изборния кодекс, внесени от социалистите, които връщат използването на хартиените бюлетини.

"За" гласуваха 125 души от трите парламентарни групи, "против" бяха 100 депутати от "Продължаваме промяната", "Възраждане", "Демократична България" и "Български възход". Единственият глас "против" в БСП е на Явор Божанков, който по-рано днес беше освободен от парламентарната правна комисия.

Прието беше предложението на "Демократична България" за по-голяма прозрачност при проверките на изходния код на машините за гласуване и създаване на специализирано звено в ЦИК, което да гарантира сигурността на електронния вот.

Иначе законопроектът за връщане на хартиените бюлетини на БСП е с вносители Георги Свиленски, Филип Попов и Румен Гечев. Основите на проекта - да може избирателят да избере дали да гласува с машина или с хартиена бюлетина. Броенето на гласовете ще става, като за действителен вот с машина се счита само този, за който има хартиена разписка.

По този повод имаше огромни спорове преди последните два извънредни парламентарни вота. Преди този от лятото на миналата година съдът забрани да се броят разписките от машините - разчиташе само на софтуера. При последните засега парламентарни избори обаче ЦИК промени това и реши да брои и контролните разписки на 100%, заради скандала със "Сиела Норма" т.е. за успокоение, че няма измами с "нерегламентирани машини".

Само че се оказа, че има случаи на различни резултати при броенето на гласове от машина и ръчно - но не защото машината е дефектирала. А ЦИК така и не направи всичко възможно да има публична информация от анализ защо се е получило така.

Припомняме, че в предходния ГЕРБ, ДПС и БСП пробваха многократно, но безуспешно да ревизират машинното гласуване. Изглежда "хартиената коалиция" обаче ще постигне целта си в 48-ото Народно събрание.

Дебатът

Още в началото на дебата в зала днес Никола Минчев от "Продължаваме промяната" посочи, че ще гласуват "против" връщането на хартиената бюлетина.

"Нека не връщаме възможността за изключително висок процент недействителни бюлетини", призова той и отбеляза, че с въвеждането на машинния вот недействителните бюлетини от 169 хиляди са спаднали на 9 хиляди. Като друг аргумент той посочи грешките при съставянето на изборните протоколи.

Любен Дилов от ГЕРБ-СДС отговори с въпрос колко хора не са излезли да гласуват, защото се страхуват от машините.

"Аз мисля, че са повече от недействителните бюлетини", коментира той. Дилов се обърна към ПП с въпроса защо ограничават възможността за избор и казват на хората, че ще гласуват само по този начин. "Дайте им възможност - по пощата, с гълъби, с боб, с царевица, с димни сигнали, да гласуват, както могат", призова той. Дилов поиска да се посочи една държава в ЕС, в която се гласува само с машини.

Никола Минчев коментира, че след четири избора с машинно гласуване, вече машините не са проблем за хората, ако въобще са били някога. По думите му машините не представляват по същество ценз за упражняване правото на глас.

Георги Стамов (ПП) заяви, че за България машинното гласуване е задължително, за да могат да се спрат познатите порочни практики и манипулирането на изборите. Маноил Манев от ГЕРБ-СДС поиска да му обяснят технологията за измама с хартиена бюлетина. Има една флашка и хората си мислят, че всеки може да "пипа" из кодовете и хората не ви вярват, коментира той. В отговор Стамов поиска да му обяснят за тези флашки и посочи, че всеки българин знае за "индианските нишки".

Надежда Йорданова от "Демократична България" заяви, че няма да подкрепят отново да има смесено гласуване и се опират на данните.

Иван Ченчев от левицата посочи, че освен с данни, работят и на база на своите възприятия. Нека да обяснят как става изписването на надписа на машината "Дневникът е подправен", призова той.

Имам усещане, че се стяга сватба, ще кумува ДПС, коментира в отговор Йордан Иванов от ДБ.

Според Александър Николов от "Български възход" за момента хартията не гарантира честен вот в нашата страна, най-малкото в обществото няма консенсус по този въпрос. Ние от "Български възход" сме за запазване на машинното гласуване и не приемаме връщане към смесено гласуване, посочи той. По думите му гласуването с машина и с хартиена бюлетина е вариант, който ще комбинира най-лошите практики в двете системи.

Борислав Гуцанов от левицата посочи, че има три европейски държави с подобни смесени опити - България, Белгия и Швейцария. "В Германия, Холандия, Финландия и Норвегия машинно или друго електронно гласуване са били използвани, но са премахнати заради опасения, свързани със сигурността. Франция разрешава машинно гласуване в ограничени случаи, основно в чужбина, но разузнавателните служби препоръчват през 2017 г. да бъде премахнато поради опасности от киберзаплахи", отбеляза той.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ коментира, че съмнението в окончателния изборен резултат при гласуването с хартиени бюлетини е довело до търсене на решения и ползване на машини в изборите.

"Сега обаче сме свидетели на още по-голямо съмнение и недоверие в ползването на този вариант на машини в изборите", каза Карадайъ. "Ние от ДПС ви призоваваме да положим всички усилия да върнем доверието на българските граждани в окончателния изборен резултат, този модел на тъч скрийн машинно гласуване да го ограничим, да върнем хартиеното гласуване, но в разумни срокове да въведем машинното броене на хартиените бюлетини, което ще е гаранция за елиминиране на недействителните гласове", посочи той.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес