Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.

06 януари 2025, 17:30 часа • 1529 прочитания

„В ДАНС не е придобита информация за целенасочени действия на външни фактори за намеса в изборния процес, както и за намерения или за конкретни посегателства срещу конституционно установения ред в контекста на изборите, в т.ч. от членове и симпатизанти на организации и групи с крайни нагласи“. Това посочва служебният премиер Димитър Главчев в писмен отговор от 3 януари на депутатски въпрос, зададен му от Лена Бориславова от ПП-ДБ.

Още: Конспирации с изборна цел в Румъния: Свързана с Кремъл агенция наляла милиони, действа и у нас

Повод за нейното питане са разкритията на румънските служби, които установиха пряка чуждестранна злонамерена намеса и „агресивни хибридни атаки“ в президентските избори в северната ни съседка. След първи тур водеше крайнодесният кандидат Калин Джорджеску, който, на хартия, е независим и изгради кампанията си изцяло в TikTok. Оказа се обаче, че е имало скрито финансиране на неистински профили в социални и рекламни мрежи, по-конкретно в TikTok и AdNow, като службите в Румъния видяха във всичко това дългата ръка на Кремъл.

Още: Милиони от Русия за пропаганда в България и дори пробив в личните данни? Разкрития не от ДАНС, а от BG Elves

Впоследствие стана ясно, че рекламната агенция, свързана с Русия, действа и в България. Междувременно Конституционният съд в Румъния спря и рестартира изборите за президент.

Още: Джорджеску обжалва решението на Апелативния съд да анулира изборите в Румъния

Снимка: Калин Джорджеску, Getty Images

Действията на ДАНС, за да има сигурност на изборите

На този фон Главчев успокоява, че не е имало нищо нередно по време на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г., а също и на 9 юни миналата година, тъй като въпросът на Бориславова се отнася и до вота 2 в 1 в началото на лятото. Тя пита какви конкретни действия е предприело правителството за защита на националната сигурност във връзка с тези два проведени избора – дали е имало мониторинг на хибридни атаки и на разпространението на дезинформация, дали са били идентифицирани чуждестранни опити за манипулация на обществени нагласи и уронване на доверието в демократичните институции и правовия ред, дали е направен анализ на рисковете от неправомерно местно и чуждестранно информационно влияние чрез социални и рекламни мрежи онлайн.

Още: Главчев оттегли мракобесния закон, предвиждащ повече власт на ДАНС и сваляне на неудобни кметове

Служебният премиер пояснява, че именно ДАНС е специализираният орган, който се грижи за националната сигурност. Добавя, че със съвместна заповед на председателя на ДАНС, министъра на вътрешните работи и изпълняващия функциите главен прокурор е създадено Национално междуведомствено звено във връзка с изборите за Народно събрание на 9 юни. Аналогично звено е действало и около вота на 27 октомври.

Постъпилите в агенцията сигнали за престъпления против политическите права на гражданите по време на изборите през 2024 г. „своевременно са изпратени по компетентност на прокуратурата". Материалите не могат да се разгласяват без разрешение на прокурор, пише Главчев.

Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия

Снимка: Министерски съвет

„Наред с горното е засилена оперативно-издирвателната дейност на органите на агенцията по контраразузнавателно обезпечаване на произвеждането на избори за национален и европейски парламент с цел недопускане на влияние или намеса от страна на чужди служби и субекти. В изпълнение на информационната си функция ДАНС своевременно е осъществила и информационно обезпечила висшите органи на държавната власт чрез предоставянето на информационни и аналитични материали, в които са изведени и съответните рискове и заплахи за националната сигурност“, допълва премиерът.

Предприетите от ДАНС действия включват „предварителна оценка за потенциалните вектори на въздействие към стратегическите обекти и дейности и обхвата на потенциалните цели, както и планиране и осъществяване на мероприятия по контрол на информационната защита на стратегически обекти и дейности от значение за националната сигурност с цел за недопускане на посегателства върху информационната и комуникационната им инфраструктура, в т.ч. изготвяне на предписания за предприемане на допълнителни мерки за киберсигурност“, посочва Главчев. По думите му – в рамките на законовите компетенции на ДАНС не е придобита информация за активност, целяща вмешателство и/или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите.

Още: ПП-ДБ искат разследваща комисия за руското влияние: Още детайли за българската връзка с кампанията на Джорджеску

Блокиране на акаунти в социалните мрежи? Главчев не знае подробности

Отделно от това Лена Бориславова иска да знае предприети ли са официални действия от правителството относно TikTok – за блокиране на акаунти, разпространяващи дезинформация, и акаунти с неавтентично/автоматизирано поведение, т.е. ботове. Тя пита Главчев дали кабинетът е изисквал информация относно източниците на зловредни политически послания и призиви, застрашаващи националната сигурност и правовия ред, както и дали са сезирани съответните международни институции и партньорски служби.

Вместо да даде конкретни отговори, служебният премиер цитира само процедурите стъпка по стъпка.

Снимка: БГНЕС

Още: Румънската полиция действа: Обиски заради призиви за насилие от симпатизанти на Джорджеску (ВИДЕО)

„По отношение на блокирането на интернет акаунти, подобни правомощия за ДАНС са предвидени единствено в Закона за противодействие на тероризма, но само при риск, свързан с тероризъм. В чл. 32 ЗПТ е регламентирана възможност при установяване на интернет страници, чието съдържание подбужда към тероризъм или чрез което се разпространяват познания за извършване на тероризъм, министърът на вътрешните работи или председателят на ДАНС, или оправомощени техни заместници, да подадат мотивирано искане до председателя на Софийския градски съд да постанови всички предприятия, предоставящи електронни съобщителни мрежи и/или услуги, да спрат достъпа до тези интернет страници“, посочва Главчев.

Още: Не е наша работа: ДАНС явно не я е грижа дали централа на БСП се ползва за руско консулство

„Мониторингът на хибридни атаки и разпространението на дезинформация, включително публикации, които могат да застрашат националната сигурност и правовия ред, е основна част от дейността на дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП, която е контактна точка за различни социални приложения и платформи. При наличие на данни за хибридни заплахи, по надлежния ред се докладва на администратора на съответното приложение или платформа с оглед преценка и необходимос от сваляне на конкретно съдържание. В случай че се установи престъпна дейност, отново се отправя запитване по надлежния ред и след анализ на резултатите от отговора материалите се докладват на Прокуратурата на Република България“, казва премиерът в отговора си и пренасочва към вътрешния министър, който можел да даде повече информация в случая.

Още: Заглушен GPS сигнал над България и застрашени самолети: ДАНС няма задължение да следи постоянно

*На заглавната снимка е председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес