Министерство на външните работи на България връчи протестна нота на временно управляващия посолството на Северна Македония в София Владимир Кръстевски. Поводът е извършеното в ранните сутрешни часове на днешния ден запалване на входната врата на офиса на Културен център „Иван Михайлов” в Битоля.
На извънредна среща, проведена днес в МВнР, заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова изрази загриженост и осъди най-категорично извършеното от неизвестни лица деяние, в резултат на което са нанесени материални щети на сградата. Подчертано бе, че подобни вандалски актове са не само израз на омраза на национална основа и нетърпимост към дейността на неправителствените организации, като важна съставна част от гражданското общество, но и са в сериозно противоречие с демократичните ценности и принципите на функциониране на съвременната цивилизована европейска система, съобщават от МВнР.
"Знак за демонстративното и непровокирано престъпно деяние на извършителите на палежа е фактът, че само преди броени седмици, на откриването на поруганата сграда на Културния център присъстваха официални представители на Република България на високо равнище. Българската страна е убедена, че позорното събитие в Битоля не допринася за развитието на приятелството, добросъседството и сътрудничеството и е в противоречие с усилията на правителствата на двете държави да намерят верния път към европейската интеграция на Република Северна Македония", гласи още позицията на външното министерство.
"Министерството на външните работи категорично настоява властите на Република Северна Македония да предприемат решителни действия за незабавното разкриване и подвеждане под отговорност на извършителите на палежа, за което своевременно да информират българската страна. Българската страна оценява положително бързата реакция на властите в Република Северна Македония, осъждащи най-остро инцидента и поемащи ангажимент за незабавно разследване и наказание за извършителите", съобщават още от МВнР.
Теодора Генчовска посети Битоля и на място се запозна със ситуацията след палежа на Културния център „Иван Михайлов” в града.
"Става въпрос за вандалски акт и неприятен инцидент", каза тя пред БТА. Генчовска уточни, че се е срещнала с директора на полицията в Битоля и му е благодарила за бързата реакция. На място е имало дежурен прокурор и криминалисти, а от полицията са поели ангажимент случаят да бъде разрешен в най-кратки срокове.
"От видеокамерите става ясно, че деянието е извършено хладнокръвно и по светло в неделя сутринта - сигналът е подаден в 5 часа местно време. Изгорена е вратата на Културния център „Иван Михайлов” и полицията се е ангажирала да охранява сградата, докато тя бъде възстановена. Хубаво е, че огънят не е влязъл в сградата, няма по-големи щети и не е имало хора, иначе инцидентът би бил още по-сериозен. Очакваме компетентните власти да си свършат работата", каза още Генчовска.
Заедно с министъра на външните работи в Битоля беше и посланикът на страната ни в Северна Македония Ангел Ангелов.
Министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи остро осъди акта на умишлен палеж на входа на сдружение "Иван Михайлов" в Битоля и заяви, че това престъпление не е извършено случайно в ден, когато двете страни трябва да продължат диалога за преодоляване на отворените въпроси по пътя на европейската интеграция на Северна Македония.
С позиция излязоха и президентът на страната Стево Пендаровски, и премиерът Димитър Ковачевски, които също категорично осъдиха палежа на сградата на културния център на българската общност в Битоля.
„Подобни деяния са провокация и не водят в посока на подобряване на отношенията с България”, написа на страницата си във Facebook Пендаровски.
„В 21 век нищо не се постига с палежи. Подобни провокации имат за цел да нарушат отношенията между македонския и българския народ. Затова призовавам всички да запазим спокойствие и достойнство, а с извършителите ще се разправят институциите”, заяви Ковачевски.
Междувременно премиерът на България Кирил Петков също осъди палежа. "Осъждам остро палежа на културния клуб "Иван Михайлов" в Битоля, представляващ опит за провокация и дестабилизиране на отношенията ни с нашите съседи", написа той във Facebook.
"Българският външен министър пътува към Битоля, за да се запознае на място с щетите. Българското правителство ще продължи да работи за защитата на правата на българската общност в Северна Македония и да подпомага дейността й. Благодаря на премиера Ковачевски за бързата реакция и очаквам от компетентните служби на Република Северна Македония да издирят и накажат извършителите на този вандалски акт", продължава позицията на Петков.
Според него бъдещето на региона не трябва да става "заложник на опитите за дестабилизация от злонамерени маргинални групи".
Президентът Румен Радев заяви, че подпалването на Културния център в Битоля е "поредна провокация, част от дългогодишната антибългарска кампания в Северна Македония".
Родни политици също осъдиха вандалската проява - четете тук.
ОЩЕ: Радев: Палежът в Битоля е поредната провокация в антибългарската кампания в Северна Македония