По същество не е имало спор за МВнР, то ще остане при ГЕРБ и след ротацията не се очаква да има промяна на курса или промяна в посоката, в който и да било от ресорите и министерствата. Това прогнозира пред БНР политологът и преподавател в Софийския университет "Св. Св. Климент Охридски" Стойчо Стойчев.
ОЩЕ: Борисов заплаши с край на сглобката, заговори за избори две в едно (ВИДЕО)
"Такъв спор не е имало по съществото, тъй като искането на ПП за външен министър е стратегическа стъпка, за да се парират исканията на ГЕРБ за други министерски постове и да откажат Борисов от други амбиции. Ротациятa ще се случи в планираните стъпки и с малки изключения, където просто министри не искат да са министри", коментира политологът.
"Убеден съм, че външно министерство ще остане при ГЕРБ, но дали Мария Габриел ще остане не съм убеден, защото е въпрос на допълнителна уговорка", сподели мнението си Стойчев.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
ОЩЕ: Борисов: Няма да има ротация, ако Денков и Габриел не се разберат
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
И допълни: "Като остане при ГЕРБ, ще има дискусия дали ще е Габриел или ГЕРБ ще излъчат нов кандидат, който да е приемлив и за ПП".
За поста на дипломат №1 на България Стойчев спомена имената на Даниел Митов, Николай Младенов, Марин Райков. "Доста разнообразие има, ако ресорът остане на ГЕРБ ще се договорят за някакъв формат включително и с ДПС", каза той, но препоръча да не отдава толкова голямо значение на името за външен министър, тъй като едва ли ще може сам да взима решения или извън рамката на мнозинството в парламента и кабинета.
ОЩЕ: Пеевски: Денков да спре да се излага и да види кой е признатият от света външен министър (ВИДЕО)
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
"Когато управляващото мнозинство е двупартийно и премиерът е партиен лидер, има голямо значение, кои са министрите, защото на практика те взимат решения. Но когато имаме коалиционен кабинет, какъвто е случаят сега, и партийните лидери не са в МС, а в парламента и те взимат важните решения, те формират рамката, в която кабинетът може да оперира. Следователно, които и да бъдат министрите, ако не се съобразяват с решенията, рамката, политиката , която им е дефинирало управляващото мнозинство, те могат веднага да бъдат сменени и целия кабинет", обясни политологът.