Тол камерите вече са лицензирани, но решението кога точно ще започне на база на тяхната информация за превишена скорост да се издават глоби, е решение изцяло в ръцете на МВР. Новината съобщи в студиото на Нова телевизия регионалният министър Андрей Цеков.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Ще се справи ли МВР с нарушителите на пътя?
Реално тези над 300 рамки на тол системата с камери, собственост на АПИ, които са разположени по пътищата на страната, винаги са събирали информация за скоростта на движение, но МВР не е използвало информацията от тях, тъй като е нямало интеграция между системите. В момента МРРБ е направило необходимите стъпки за сертификация и в момента всичко зависи от Министерство на вътрешните работи.
Още: Дори да си пил 1 бира и да караш: МВР министърът иска наказания
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
На практика информацията за минали периоди е събирана, но не е използвана, стана ясно от думите на Цеков. "На теория още днес могат да заработят, те и сега ви засичат, но не получавате фиш", бяха думите на министъра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Агенция „Пътна инфраструктура“ подготвя проект за разработване и внедряване на система за секционен контрол на средната скорост на пътни превозни средства, движещи се по републиканската пътна мрежа, съобщи д-р Георги Темелков, директор на Националното тол управление. Проектът се осъществява в партньорство с Министерството на вътрешните работи (МВР) и Българския институт по метрология (БИМ) към Министерство на икономиката (МИ). Система с 295 стационарни контролни точки /тол камери/ и 50 мобилни контролни точки следи продажбите, трафика, включително и по граничните пунктове, натоварването на осите на всяко моторно превозно средство. Проектът все още е в процес на разработка, като в момента се провежда сертификацията на данните от системата от Българския институт по метрология.
Казусът с Руската църква
Министърът заяви и че ведомството му работи по темата за Руската църква, както бе възложено от прокуратурата. Изследва се дали МРРБ или Столична община имат отговорности по казуса.
Още: "Няма да останем безучастни": Пеевски размаха пръст на Митрофанова за Руската църква
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
"Проектът е бил неправилен, контролът - недостатъчен", каза министърът по повод инцидента при модернизацията на главния път Мездра - Лютидол и засягането на имотите в Ребърково при взривни работи. Това е "неприятен ефект от небходимостта да извършваме ремонти до населени места, но категорично не е редно да се случват щети при взривни работи, коментира министърът.
По думите му в края на 2025 г. трябва да е готов участъкът на пътя Е79 по договор.
Строителството на магистрали и ще имаме ли модерни пътища?
Андрей Цеков коментира и строителството на магистрали, изтъквайки, че сме уникална страна, която строи 5 магистрали едновременно, но няма нито една построена към съседните й държави, с изключение на тази към Турция. Министърът се надява следващия месец да има решение за строителството на "Хемус", което да отпуши тупика и да се формира реалистичен план и график за строителство.
1583 снегорина са в готовност в страната и в очакване на първия сняг, посочи още Цеков, уверен, че зимата няма да ни изненада.
Още: Зимното поддържане на пътищата в страната е осигурено, увери регионалният министър