Вчерашното решение на Народното събрание да изпратим дефектни ракети С-300 на Украйна е скандално и превърна депутатите в едни обикновени натискачи на копчета. Дори има възможност да бъдат дадени до 100% от зенитно-ракетните комплекси на Украйна, каза бившият служебен министър на отбраната Димитър Стоянов пред bTV. Стоянов е един от твърдите елементи в кръга на президента Румен Радев, който отдавна е известен с политически позиции, които са угодни за Кремъл.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Оше: Със скрито гласуване парламентът прие да изпратим дефектно оръжие на Украйна
Той посочи, че ако е бил министър на отбраната – било то служебен или редовен, е нямало да позволи комплексите С-300 да бъдат предадени на Украйна.
Стоянов добави, че неизправна ракета не означава неработоспособна - тя може да поразява въздушни цели. Поне да бяха записали определена бройка, защото така оставиха в ръцете на военния министър Тодор Тагарев да прецени колко ракети да изпрати на Украйна, посочи бившият служебен военен министър. Военният министър много добре знаел, че ако бъдат предоставени ракетите на Украйна, той ще бъде поставен под ударите на закона.
Стоянов запита къде е била изпълнителната власт и министърът на отбраната при взимането на решения за оказване на военна помощ за Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Димитър Стоянов очаква да намалим боеспособността на армията ни, след даването на ракетите С-300 на Украйна. „Нито едно парче ракета не трябва да излиза от България и от българската армия“, категоричен бе той.
Още: Военни експерти обясниха какви ракети ще изпратим на Киев
Казусът с Руската църва
Стоянов коментира, че е постъпвал доклад на ДАНС по темата в президентството. Той смята, че съпредседателят на ПП-ДБ генерал Атанас Атанасов не действа адекватно в настоящата ситуация като подаде оставка от Комисията по контрол на службите и поисканата оставка на председателя на българското контраразузнаване.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Стоянов запита още дали с осветляването на информацията генерал Атанасов не е прекъснал специално контраразузнаване на ДАНС. Службите трябва да бъдат оставени да работят на спокойствие, призова той, като не знае с какви мотиви се искат оставките в ДАНС. Редът за освобождаване на шефа на ДАНС е разписан в закона – кабинетът да предложи мотиви, с които да бъде сменен председателят на Българското контраразузнаване. Президентът обаче има право да уважи или да не уважи мотивите.
Бившият военен министър не чул по същество какво значи реформа в службите. Реформата, която предлагат управляващите не е рационална, посочи той.
Димитър Стоянов добави, че е право на решение да свика или не Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС). Той защити държавния глава, защото ако свика отново КСНС, пак щяло да има „ала бала“ с президента.
Стоянов смята, че „ала бала“ с президента е политиците да се залепят за държавния глава, да свалят рейтинга му и да спечелят повече гласове.
Той е на мнение, че обществото няма как да има доверие в политиците, които нарушават Конституцията и Законът за класифицирана информация. Стоянов се съмнява във всяка една дума, казана от управляващите за овладяването на службите и ограничаване на правомощията на президента.
Проектът за промени в Конституцията
Димитър Стоянов изтъкна, че е грешно да се търси промяна на националния празник на България. Той не вижда смисъл държавният глава да представя свой проект за промени в Конституцията. Целта на мнозинството е да се орежат правомощията на президента, скрити зад мантрата на конституционна реформа, каза още Стоянов.
Още: Политолог: Конституционните промени ще минат покрай Руската църква