Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли прокуратурата да разследва държавния глава?

31 юли 2020, 08:43 часа • 2420 прочитания

Според мен питането на главния прокурор беше излишно, защото в Конституцията е ясно, че държавният глава има наказателна неприкосновеност, докато е мандатът му. Народното събрание обаче може да разследва президентът, ако прецени: в случай за държавна измяна и нарушаване на Конституцията.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Това стана ясно от думите на адвокат Ина Лулчева в ефира на сутрешния блок на bTV относно решението на Конституционния съд по повод питане на обвинител номер едно Иван Гешев дали може да бъде разследван държавният глава.

Прокуратурата може да събира доказателства за президента, но докато той има имунитет, прокуратурата не може да се докосва до него, поясни Лулчева. Обвинетието не дължи обяснение, когато действа законосъобразно, но прокуратурата няма право да нарушава презумпцията за невиновност.

Какво пише още в решението на Конституционния съд по повод питането на главния прокурор, четете тук.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Лулчева каза, че както по случая "Бобокови", така и по случая "Арабаджиеви", са се разпространили доказателства. Адвокат Лулчева коментира, че състоянието на Маринела Арабаджиева не е добро и в момента тя е под домашен арест. Няма опасност тя да се укрие и да извърши ново престъпление.

Лулчева припомни, че клиентката ѝ пет пъти е освобождавана под домашен арест, а след това Апелативният специализиран наказателен съд го отменя с несъстоятелни мотиви. Лулчева разказа, че на 28 май съдът постановява незабавното ѝ пускане под домашен арест, заради влошеното ѝ здравословно състояние, а месец и половина по-късно - на 13 юли, Апелативният спецсъд отменя това определение заради процедурни неясноти и отново връща делото на първа инстанция. В същият ден дежурен съдия разпорежда незабавното ѝ връщане в ареста, въпреки че месец и половина е спазвала стриктно ограниченията и няма никакви опити да се укрие или да извърши престъпление. Тогава Лулчева определи действията на прокуратурата като репресия и нарушение на човешките права.

“Делата се правят зрелищно, за да се предизвикат обществен интерес и да се демонстрира дейност. Това не е работа”, каза още адвокатът.

В ефира на телевизията Лулчева припомни и за несправдливите според нея действия на съда спрямо най-малкия син на Арабаджиеви - Вълчо Арабаджиев. “Синът им бе държан като заложник до връщането им в ареста. В момента, в който се разбра, че ще бъдат върнати, бе освободен с една чудовищна гаранция”, каза Лулчева.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Тя подчерта, че това е шестият път, в който Маринела Арабаджиева е пусната под домашен арест, като причината не е здравословното ѝ състояние, а неоправданият и стресиращ продължителен престой в ареста. “Тя трябва да бъде освбодена, защото няма опасност да се укрие”, категорична бе Лулчева.

Лулчева подчерта също така, че в момента бившият екоминистър Нено Димов е под домашен арест.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес